X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 20 yıllık papaz Müslüman oldu ülke karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

20 yıllık papaz Müslüman oldu ülke karıştı

  • Giriş Tarihi: 9.12.2012 13:15

Bulgaristan’da 20 yıl kilisede görev yapan papaz, İslam’ı kabul edince ülkede kriz çıktı. Vidin’de Ortodokslarla Müslümanların 2 asırdır yaptığı ortak aşure günü kutlamaları iptal edildi.

Bulgaristan'da İslam'ı seçen papaz, Müslüman halk ile Ortodoks Hristiyanlar arasında 200 yıldan beri devam eden ortak Aşure günü kutlamalarına darbe vurdu.

Sofya'daki "Sveti İvan Rilski" Ruhban Okulu'nda bugünkü Plovdiv Mitropoliti Nikolay ile aynı sınıfta okuyan Atanas Mihaylov, Sofya'da 20 yıl boyunca papazlık ve kilise encümenliği yaptı. Bir süre önce ruhani işleri bıkakan Mihaylov, din değiştirerek Müslümanlığı seçti. Sofya müftüsü Mustafa İzbiştali, 27 Kasım günü Sofya Banya Başı Camii'nde ikindi namazından sonra Atanas Mihaylov'un Abdullah adını alarak İslam'ı seçtiğini ilan etti. Abdullah adılı alan Mihaylov, "bilgi ve hakikatı arayan biriydim, bu arayış beni İslam dinini kabul etmeye götürdü" açıklamasında bulundu. Din değiştiren papaza İslam'ı kabulüne dair tasdikname sunan Müftü, bu fotoğrafı Müstülüğün internet sitesine koydu ve "Papaz İslam'ı seçti. Ya Rabbi bizi doğru yolu gösteren rehberliğin için sana dua ediyoruz, bizi sapmışların yoluna düşmekten koru" ifadelerini kullanınca ülke karıştı.

MÜFTÜ GERİ ADIM ATTI AMA...

Bulgar Ortodoks Kilisesi, Mihaylov'un Bulgar kilisesiyle bağlantılarını kopardığını belirterek müftülüğün beyanatının gerçeği yansıtmadığını ve Hristiyanlara hakaret içerdiğini ilan etti. Bulgar basını da papazın Müslüman birine aşık olduğu için din değiştirdiğini öne sürdü. Tepkiler üzerine müftülüğün sitesindeki açıklamanın başlığı "Eski papaz Müslüman oldu" diye değiştirildi ve Kuran'dan alıntı yapılan ayet de metinden çıkarıldı. Ancak müftünün bu hareketi de tansiyonu düşürmedi. Aşure Günü'nde kriz tavan yaptı. Ülkenin kuzeyindeki Vidin kentinde bulunan Mehmet Pazvantoğlu Camii'nde 200 yıldır Müslümanlar ile Ortodoks Hristiyanlar birlikte aşure günü kutlamaları yapıyorlardı.

Ancak Vidin Piskoposluğu, İslam'ı seçen papaz yüzünden dün yapılan Aşure Günü kutlamalarına katılmama kararı aldı. İnternet sitesinden bir açıklama yapan Vidin piskoposu Sioniy, "Vidin Hristiyanları olarak İslam inancına şimdiye kadar sevgiyle yaklaştık. Aşure günü kutlamalarına katılmamız da bunun bir göstergesiydi. Ancak son yaşananlar yüzünden kentteki tüm Hristiyan Ortodoksları Aşure gününe katılmalaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

kalan karakter 1000

justme justme

evet adam gercekten türk bir bayani seviyordu..1-2 yil iliskileri vardi sonra ayrildilar.Sevdigi kadini yeniden kazanmak icin müslüman oldu ama onun bekledigi gibi olmadi.Yani kadin ona dönmedi...müslüman oldu ama insan olamadi..isin icinde is var yani....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 10.10.2013 19:11
Ahmet başer Ahmet başer

justme seni de çağırıyorum islama kurtuluş burada

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.03.2015 17:41
Ahmet başer Ahmet başer

ne var sende müslüman olsan Kur'an'a itaat etsen ne olur ölür müsün?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.03.2015 17:40
Mufik Mufik

Islamin onunde tek engel var o da muslumanlar... Yaziklar olsun , nifak cikaranlara...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 09.12.2012 21:08
RAMAZAN ELKADİRİ RAMAZAN ELKADİRİ

BUNLARDAN BİRİDE SENSİN :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.05.2014 00:21
Hüseyin M. Hüseyin M.

Müftünün papazın islamı seçtiğini açıklaması nçin yanlış olsun. Hazımsızlık yapanlar, müftü yanlış yaptı diyenler yanlış yapmış. Allah'a şükürler olsun o papaza islamı nasip ettiği için. Onun müslümanlığını duyurmak gayet doğru bir iş. Birileri birilerine kızmak istiyorsa haşa Allah'a kızsınlar. Papazı müslümanlığa kavuştıran O. Elhamdülillah!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.12.2012 17:20
misafir misafir

müftü ortalığı karıştırmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır10
cevapla 09.12.2012 14:56
halid bin velid halid bin velid

ortalığı hep kafirler karıştırıyor ama bizim cahil müslümanlar görmüyor Allah şuur nasip etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.02.2015 16:18
cesuryurek6 cesuryurek6 // İSTANBUL

Allah hidayet nasip etmiş ne kadar güzel..

Aynı Görüşte misiniz?
evet86
hayır9
cevapla 09.12.2012 13:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.