X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türklerden Lego'ya suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türklerden Lego'ya suçlama

  • Giriş Tarihi: 24.1.2013 11:15 Güncelleme Tarihi: 24.1.2013 12:52

Lego'nun Avusturya'da piyasaya sürdüğü ve Star Wars'ın kötü karakterlerinden Jabba'nın Sarayı modeli, Ayasofya Camii'ne benzerliği nedeniyle Avusturya'daki Türklerden tepki topladı.

Avusturya'daki Türk dernekleri Lego'nun Ayasofya'ya benzeyen bu modelle doğu toplumlarının kötü ve suça eğilimli gösterildiğini belirtti.

Telegraph'tan Matthew Day'in haberine göre Avusturya'daki Türk Kültür Derneği'nin açıklamasında Lego'ndan dini ve kültürel değerleri karşısına almasından dolayı özür dilemesi istendi.

Star Wars filmlerinde Jabba karakteri filmdeki Han Solo ve Prenses Leia gibi "iyi" karakterlere kötülük etmesi ile biliniyor. Return of Jedi filminde Jabba Han Solo'yu tutsak etmiş ve Prenses Leia'yı da kölesi olarak kullanmıştı.

Oyuncak krizi, Avusturya'da yaşayan bir Türk'ün oğluna hediye edilen oyuncak setini Cemiyet'e şikayetiyle başladı.

STAR WARS FİLMLERİNDE NARGİLE İÇEN KARAKTER

Yapılan açıklamada Lego'nun piyasaya sürdüğü Jabba'nın kubbeli sarayının Ayasofya Camii ve Beyrut'taki bir başka camiye kasten benzetildiği iddia edildi. Cemiyet, firmaya yaptığı şikayette, "Karakterlerden çirkin görünüşlü Jabba nargile içmeyi ve kurbanlarının öldürülmesinden hoşlanıyor. Ayrıca önyargılı ve üstü kapalı bir şekilde Asyalı ve Doğulu figürler dolandırıcı ve suçlu gösteriliyor" denildi.