X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rusya’dan Türkiye’deki Çerkezlere vatandaşlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Rusya’dan Türkiye’deki Çerkezlere vatandaşlık

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013 14:31 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 14:31

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da hazırlanan yeni yasa değişikliğine göre, Çarlık Rusyası kökenli Çerkez halkları da Rus pasaportu alabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Duma Milletler Komisyon Başkanı Gadjimet Safaraliyev, yasa tasarısının vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştırılmasını ve bu kapsama Rusya İmparatorluğu kökenlilerin torunlarının da dahil edilmesini öngördüğünü belirtti.

Dağıstan kökenli Rus milletvekili, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Aralık ayında Federal Konsey toplantısındaki konuşmasından yola çıktıklarını ifade etti. Putin, konuşmasında Rusya İmparatorluğu'nda doğanların torunlarına Rus vatandaşlığı prosedürlerinin hızlandırılması talimatında bulunmuştu.

Safaraliyev, "Rusya İmparatorluğu kökenlileri her şeye rağmen tek ulus ve tek uygarlığa ait. Afrika'dan birilerine vatandaşlık vermektense en iyisi onlara vatandaşlık verelim." dedi.

Rus milletvekiline göre, yasanın kabul edilmesi durumunda 19. yüzyılda Kafkasya savaşlarının ardından Türkiye ve Suriye başta olmak üzere yurtdışına göç eden Çerkez halklarına da Rusya vatandaşlığı verilebilir.

Safaraliyev, "Bunlar Türkiye ve Suriye'ye göç eden Çerkezler olabilir. Bunlar Rusya İmparatorluğu'ndan çeşitli nedenlerle kopan haklar da olabilir. Şu anda Suriye'de savaş var. Orada ise çok sayıda Çeçen ve Dağıstanlılar yaşıyor. Onlarla ilgili ne yapmamız lazım? Onları orda mı bırakalım? Amerikalılar tek bir vatandaşının bile yardımına koşarken, biz halkın yarısını zor günlerinde yalnız bırakıyoruz." şeklinde özeleştiride bulundu.

Yasa değişikliğini meclise sunacaklarını tekrarlayan Safaraliyev, arşiv belgelerine atıfta bulunarak Rusya İmparatorluğu kökenli şahıslarla akrabalık ilişkilerinin kanıtlanabileceğini de sözlerine ekledi. Rus milletvekiline göre, bu çalışmalarda yurtdışındaki Kafkas topluluklarına da görev düşüyor.

kalan karakter 1000

Ali Ali

Türkiye ve Suriye başta olmak üzere yurtdışına göç eden Çerkez halklarına da Rusya vatandaşlığı verilebilir.

Nasıl oluyorda zorla sürülen bir toplum göç diye yazıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.01.2015 22:19
yavuz yavuz

pişmemiş aşa ekmek doğramayın. henüz olan biten birşey yok. üstelik yıllardır. daha önce verilen pek çok hak geri alınıyor. tabiki temennimiz gerçekleşmesi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 31.01.2013 13:39
Andre Kanar Andre Kanar

Eger bu emsal alinirsa o zaman Turkiye bunu yapsa nufusu yuzmilyonu asar,,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.01.2013 06:47
Ğış Mehmet Ğış Mehmet

Umarım Rusyanın uyutma politikalarından biri değildir bu.Rusyanın dış vatandaşlar yasasında Rus dilini bilmek ve Rus kültürüne hakim olmak şartı olduğu müddetce bu yasa çıksa da hükümsüzdür.Ne Türkiyede ne de dünyanın başka bir yerinde Çerkesler Rus dilini de bilmezler kültürünü de.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 30.01.2013 23:30
caner caner

demekki ben rus vatandasligi alabilecegim guzel bir haber

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır6
cevapla 30.01.2013 14:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.