Avrupa Birliği'nden muhaliflere eğitim

Giriş Tarihi: 5.3.2013

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, Avrupa Birliği, Suriyeli muhaliflere teknik destek ve savaş eğitimi vermeye hazırlanıyor. İlk etapta Fransız ve İngiliz uzmanlar Suriye'de görev alacak

Avrupa Birliği Suriye'deki isyancıları eğitmek amacıyla ülkeye askeri eğitmenler gönderecek. Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, AB'nin Suriyeli isyancılara sunmayı kararlaştırdığı "teknik destek" kapsamında, isyancılara silahlı savaş eğitimi verilmesi de bulunuyor. Askeri eğitim verecek uzmanlar, İngiltere ve Fransa'dan gönderilecek. Bu arada Anadolu Ajansı'na göre, dün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,"Barışı sağlamak veya Esed'e baskıyı artırmak için ABD, dostlarıyla beraber muhalefeti güçlendirmeye devam edecektir. Suriye muhalefeti içindeki ılımlıların silaha erişmelerini fiilen sağlanmalıyız " diye konuştu. Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin, Rakka kentinin tamamını ele geçirdiği kaydedildi. Kentte Esad'ın büstleri yıkıldı.Esad'a bağlı askerlerin operasyonlarında 152 kişinin öldüğü bildirildi.

IRAK'TA KONVOYA PUSU

Bu arada, Irak ordusunun, ülkelerine iade etmeye çalıştığı Suriye askerlerinin bulunduğu askeri konvoya El Anbar'da düzenlenen saldırıda, Suriye askerlerinden 42'sinin öldüğü bildirildi. Aynı saldırıda 7 Irak askeri de öldü.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Birliği'nden muhaliflere eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz