NSU davası ertelendi

Giriş Tarihi: 15.4.2013 15:07 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 15:20

Almanya'da 8'i Türk, toplam 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü (NSU) üyelerinin yargılanacağı dava ertelendi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, bu Çarşamba günü başlaması öngörülen NSU davasının 6 Mayıs'a ertelendiğini duyurdu. Mahkeme gerekçe olarak ise Federal Anayasa Mahkemesi'nin yabancı basınla ilgili akreditasyon kararının değerlendirilmesini gösterdi.

NSU davasında, Münih Mahkemesi'nin bir uygulamasının bir sonucu olarak Türkiye'den hiç bir medya mensubunun duruşmaları izleyemeyeceği belirtilmişti. Sabah gazetesi itiraz etmiş, konu Yüksek Mahkeme'ye havale edilmiş, mahkeme de Türk medyasına yer verilmemiş olmasının "eşitlik hakkının ihlali anlamına geldiği" belirterek, lehte karar vermişti.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi de Federal Anayasa Mahkemesi'nin söz konusu kararı uyarınca duruşmayı erteledi.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Mehmet Kılıç ANKA'ya yaptığı açıklamada, davanın ertelenmesinin basının lehinde bir gelişme olarak nitelerken, ancak yurt dışından geleceklerin otellerde yer ayırtmaları ve yapılan çeşitli hazırlıklar açısından ise talihsizlik olarak değerlendirdi.
ARKADAŞINA GÖNDER
NSU davası ertelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz