Kerry yeniden Filistin ve İsrail'e gidiyor

Giriş Tarihi: 18.6.2013 22:21

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ,gelecek hafta barış müzekerelerinin tekrar başlaması için Filistin ve İsrail'i ziyaret edeceğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ile Ramallah'ta bir araya gelen Timmermans, düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği ve ülkesinin, ABD'nin iki devletli çözüme dayalı barış mezakerelerinin başlatılması yönündeki çabalarını desteklediğini, Kerry'nin bu kapsamda önümüzdeki hafta yeni önerilerle Filistin ve İsrail'e ziyarette bulunacağını belirtti.

Kerry'nin yeni önerilerinin neler olduğunu açıklamayan Timmermans, Filistin tarafının barış sürecine olan bağlılığından övgüyle söz etti.

İsral'in Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim politikalarını eleştiren Hollandalı Bakan, "Yerleşimlerin sürdürülüyor olması çözümü imkansız kılıyor" dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ise barış müzakereleri başlamadan önce yerleşim birimlerinin inşasının durdurulması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Müzakerelerin başlamasında ABD'nin ve uluslararası toplumun çabalarının başarılı olmasını umduklarını ifade eden Malki, Filistin yönetiminin, barış süreci çerçevesinde 1967 toprakları üzerinde başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için "iki devletli çözüm" ilkesine bağlı olduğunu yineledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry yeniden Filistin ve İsrail'e gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz