X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mısır'da sıcak gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mısır'da sıcak gelişme

  • Giriş Tarihi: 9.7.2013 11:04 Güncelleme Tarihi: 9.7.2013 14:20

Mısır'da geçici yönetim, 9 aylık geçiş dönemi için 33 maddelik bildiri yayınladı. Mısır'da 15 gün içinde anayasa değişikliği için uzmanlar belirlenecek.

Mısır'da geçici yönetim, 9 aylık geçiş dönemi için 33 maddelik bildiri yayınladı. Mısır'da 15 gün içinde anayasa değişikliği için uzmanlar belirlenecek. Mısır'da geçici yönetim 6 ay içinde seçime gidileceğini açıkladı.

Mısır'ın Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülkede ordunun yönetime el koymasından sonraki geçiş dönemi için 33 madelik anayasa yayınladı.

Yayınlanan anayasanın 28'inci maddesi, anayasanın yayınlanmasından itibaren 15 gün içinde anayasayı değiştirmek için uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasını öngörüyor. Bu maddeye göre, komisyonda her bir taraf temsilcisini kendisi seçmek üzere, Yüksek Anayasa Mahkemesi'nden 2 üye, Mısır mahkemelerinden 2 hakim ve Mısır üniversitelerinde anayasa eğitimi veren öğretim görevlilerinden 4 kişi bulunması gerekiyor.Mansur'un yayınladığı 33 maddelik anayasanın, haklar ve özgürlüklerle ilgili kısımlarının 2012'de hazırlanan anayasadan esinlenerek hazırlandığı belirtilirken, kurulacak uzman heyet, iptal edilen 2012 Anayasası'nda gerekli gördüğü değişikliklerin yapılması önerisinde bulunacak. Heyetin çalışmalarını da başlanılan tarihten itibaren 30 gün içinde tamamlaması gerekiyor.

Mansur'un yayınladığı anayasanın 29'uncu maddesine göre de uzmanların hazırladığı öneriler, özellikle de partilerden, aydın kişilerden, işçilerden, çiftçilerden, meslek sendikalarından, El-Ezher Üniversitesi'nden, Mısır kiliselerinden, silahlı kuvvetlerden, polisten, aralarında en az 10 genç ve kadının bulunacağı ve her kesimin kendi temsilcisini seçeceği toplumun tüm kesimini kapayacak şekilde 50 kişiden oluşacak komisyona sunulacak.


GEÇİŞ DÖNEMİ 9 AY İÇİNDE TAMAMLANMIŞ OLACAK

Komisyon, önerilerin sunulduğu tarihten itibaren yeni yapılacak anayasa çalışmalarını toplumla diyalog kurarak 60 gün içinde tamamlamakla yükümlü. Ayrıca komisyonun hazırladığı yeni anayasa taslağı cumhurbaşkanına sunulduğu tarihten itibaren, cumhurbaşkanı taslağı 30 gün içinde referanduma sunmakla yükümlü olacak.

Anayasa taslağı referandumda kabulünden itibaren yürürlüğe girecek, cumhurbaşkanı 15 gün içinde milletvekili seçimi yapılması için talimat verecek ve en az 30, en fazla 60 gün içinde seçim yapılacak ve meclisin ilk oturumundan itibaren 1 hafta içinde cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması çağrısında bulunulacak.

Bu da milletvekili seçimlerinin en fazla 7 ay içinde, daha sonra en fazla 2 ay içinde de cumhurbaşkanı seçimi yapılacağını gösteriyor. Böylece geçiş dönemi toplam 9 ay içinde tamamlanmış olacak.

Anayasaya göre, milletvekili seçimi yapılıncaya kadar yasama yetkisi cumhurbaşkanında bulunacak ve yasa çıkarırken başbakanlığın görüşünü almakla yükümlü olacak.


kalan karakter 1000

papağanlar papağanlar

darbeciler işi karıştıracak.etkafa olduklarının belgelerine sarılıyorlar sonları olur...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 09.07.2013 15:42
GSUA GSUA

işine gelmeyen seçilirse darbe yap.. bu nası demokrasi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır0
cevapla 09.07.2013 15:04
çayköylü çayköylü

Peki Mursi de seçimlere katılabilecekmi? sen onu söyle bana önce..

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır1
cevapla 09.07.2013 13:38
DARBECHP DARBECHP

bu olay neden sadece mısırda oluyor.israil orda ne gibi bir rol oynamıştır.baradey neden nobel almıştır.mısırla israil ilşkileri ne durumdadır.???

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır3
cevapla 09.07.2013 13:33
Adanalı Celal Adanalı Celal

E seçim olunca ne olacak? İşlerine gelenler seçilmezse yine darbe mi yapacaklar??? Seçimden sonra gelen hükümet darbecileri yargılayabilecek mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet58
hayır0
cevapla 09.07.2013 13:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.