X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Polonya'da helal et kesimi yasaklandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da kesimi yasaklandı!

  • Giriş Tarihi: 16.7.2013 13:18

'da Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasaklayan bir tasarı Meclis'ten geçti.

ABD'deki Yahudi lobisinin en etkili kuruluşlarından biri olan ADL (Anti Defamation League) Meclisi'nin aldığı karara en sert tepkiyi gösterenler arasında yer aldı. ADL Direktörü Abraham Foxman tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kararın din özgürlüğünü açık şekilde ihlâl ettiği ve Polonya Yahudileri'nin geleceğine indirilmiş bir darbe olduğu" belirtildi.

Açıklamada, "Kararla Polonya Yahudileri'ne üç seçenek sunuluyor: Dininizin kurallarını yerine getirmeyin. Et yemeyin. Ya da ülkeden ayrılın." ifadelerine yer verildi.

AB DÜZENLEMESİ NE DİYOR?
Polonya Anayasa Mahkemesi tarafından 2012 yılının Kasım ayında alınan bir kararda hayvanın uyuşturulmadan kesilmesi "hayvana eziyet ederek yaralamak" suçu kapsamında değerlendirerek yasaklanmıştı.

Uzmanlara göre Polonya'nın mevzuatı 1 Ocak 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe giren düzenleme ile çelişiyor.

DİNİ RİTÜEL İSTİSNASI
AB düzenlemesinde Müslüman ve Yahudi ritüelleri istisna olarak değerlendirilerek belirli koşullarda hayvanların bu şekilde kesilmesine izin veriyor.

kalan karakter 1000

DENİZ DENİZ

arkadaş neden bu kadar büyütüyorsunuz ki alırsın bir tane büyük baş artık kaç aileyseniz keser yersiniz ona da karışmıyorlardır sanırım ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır23
cevapla 16.07.2013 14:42
hakan hakan

ayni AB, ispanyada kiliclanarak yavas yavas oldurulen bogalar icin ne dusunuyor aceba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet54
hayır3
cevapla 16.07.2013 14:17
Eren Eren

Polonyalılar şimdi Almanlar Rolüne geçti

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır7
cevapla 16.07.2013 14:09
Ultraslan   Hasan Ultraslan Hasan

O ayağa kalkan Müslümanlardan birisi de benim ama,ben Polonya'da yaşamıyorum,bizim Müslüman ve yahudilerde de hata yok değil hani,helal et kesimi diyerek,çok fazla abartıp,kâfirlerin dikkatini çekerseniz,olacağı da budur...

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır13
cevapla 16.07.2013 13:50
ben ben

Bizim ki ritüel değil ki.Yahudiler olmasa bizden ses çıkaran olmazdı zaten..

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır2
cevapla 16.07.2013 13:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.