X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Anlaşmalar askıya alınmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Anlaşmalar askıya alınmaya başladı

  • Giriş Tarihi: 30.7.2013

Türkiye, ulaşım, eğitim ve sağlıkta Mısır'la yaptığı 27 anlaşmadan bazılarını askıya aldı

Mısır'daki katliam Türkiye'yi de ayağa kaldırdı. Ordunun, darbe karşıtı göstericilere ateş açarak 200 kişinin ölümüne neden olduğu Mısır'a Türkiye'den ilk yaptırım geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yaptığı Mısır ziyaretinde imzalanan 27 anlaşmadan bazıları askıya alındı. Askıya alınan anlaşmalar arasında ulaşım, eğitim ve sağlık alanlarında kritik işbirliği öngören protokoller de bulunuyor. Türkiye'nin ürettiği insansız hava aracı ANKA'nın satışı da şimdilik donduruldu. Türkiye ile Mısır arasında İskenderun ve Port-Said hattından gerçekleştirilen deniz seferlerine de son verildi. Başbakan Erdoğan TÜMSİAD'ın düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada Mısır'da yaşananlara sessiz kalmayacaklarını açıklamıştı. Batı'nın Mısır'da olanlara sessiz kalmasını da eleştiren Erdoğan "Bu katliama sessiz kalan, bu vahşetin ortağıdır. Biz bu vahşetin ortağı olamayacağız. Biz Türkiye'yiz, haksızlık karşısında eğilmeyiz. Haksızlık karşısında eğilip, dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Herkes sussa bile biz susmayacağız. Mısır'da demokrasi, milli irade katledilmiştir. Bunu bütün dünyaya duyuracağız" demişti. Türkiye'nin milli imkânlarla ürettiği insansız hava aracının ilk yabancı müşterisi de Mısır olmuştu. Dünyanın en gelişmiş hava araçlarından biri olan ANKA'dan Mısır 10 adet almak istiyordu. Önceki gün gerçekleşen katliamın ardından Türkiye, ANKA satışını da askıya aldı. İki ülke arasında yapılacak askeri tatbikatlar da donduruldu. 4 Temmuz'da Saraybosna'dan Kahire Büyükelçiliği'ne atanan Büyükelçi Ahmet Yıldız'ın da henüz Mısır'a gitmediği öğrenildi.

kalan karakter 1000

antepli antepli

çokta tıııııııııııııın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.07.2013 11:14
befur befur

israilden alırlar müslüman ülkeler birbiriyle savaşadusun

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 30.07.2013 10:47
lito lito

Dostumuz kalmadı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 30.07.2013 10:41
AHMET TANRIVERDİ AHMET TANRIVERDİ

ey atlı arkadaşlar bizim derdimiz üsküdar değil bizim derdimiz İslam ve din kardeşlerimiz atı alan üsküdar' ı değil kars' ı geçse ne yazar unutma ki sıra bize de gelebilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 30.07.2013 10:18
AYNA AYNA

Hep bizim kazanacaklarımız iptal olmuş. Yani, zararda olan biziz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 30.07.2013 09:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.