X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müthiş Türk iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Müthiş Türk iddiası

  • Giriş Tarihi: 2.8.2013 12:29 Güncelleme Tarihi: 2.8.2013 14:39

Almanya'da 16 yıl başbakanlık yapan Helmut Kohl'ün ülkede yaşayan Türklerin yarısını göndermek istediği ileri sürüldü.

İngiltere'de kamuoyuna açıklanan gizli istihbarat bilgilerine göre, şu anda bir Türk gelini olan Hristiyan Demokrat Partili (CDU) eski Başbakan Kohl'ün kendi iktidarı döneminde, her iki Türk'ten birini Türkiye'ye geri göndermek için hazırlık yaptı iddia edildi.

Spiegel Online'in haberinde, 28 Ekim 1982 tarihli İngiliz istihbarat belgesinde Helmut Kohl'ün, 'Gelecek 4 yılda Türklerin sayısının yüzde 50 azaltmak zorunluluk hale gelecek. Ancak bunu kamuoyunda açıkça ifade etmemek gerekir' dediği belirtildi.

Haberde ayrıca Kohl'ün "Almanya'nın bu kadar çok Türk'ü asimile etmesi mümkün değil" ifadelerini kullandığına dikkat çekilirken, bu konuşmalar esnasında odada dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Özel sekreter A.J Coles ve Kohl'ün danışmanı Horst Telschik bulunduğu ifade edildi.

Söz konusu haberdeki istihbarat belgesinin üzerinden 30 yıl geçmesi nedeniyle Britanya Milli Arşivi'nde kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi.

İngiliz istihbaratı tarafından "PREM 19/1036? dosya numarasıyla kayıt altına alınan Thatcher-Kohl'ün Bonn'daki görüşmeleri tutanak hale getirilmiş.

Belgelerde Kohl'ün aynı dönemde Almanya'da çalışmakta olan İtalyan, Güney Asyalı ve Portekizli misafir işçilerden hiçbir rahatsızlık duymadığı, buna karşılık Türk işçileri en çabuk şekilde Türkiye'ye geri göndermek istediği görülüyor.

İngiliz istihbarat belgelerine göre, "Almanya 11 milyon Doğu Avrupalı'yı entegre etti" diyen Kohl'ün, meslektaşı Thatcher'a, "Ancak Türkler bambaşka bir kültürden geliyor" dediği vurgulandı.

Thatcher tutanaklarına göre Helmut Kohl'ün Türklerin yarısını Almanya'dan göndermek için parayı araç olarak kullanmak istediği ve bunun için yüklü tazminat ödemesi yapmayı planladığı deşifre edildi.

Tarihçi Ulrich Herbert bunun için 1983 yılında bir teşvik paketi çıkarıldığı ancak 100 bin kadar Türk'ün bundan yararlandıkları ifade ederek buna karşın Türkiye'deki askeri darbe sonrası onbinlerce insanın Almanya'ya iltica ettiğini hatırlattı.

Ancak Helmut Kohl'ün üçüncü nesil Türklerin Almanya'ya daha çok entegreye olmaya başlamaları ve Almancayı iyi konuşmaları nedeniyle 1993 yılında partisinin karşı çıkmasına rağmen Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırdığına da atıfta bulunuldu.

1982 yılında Almanya'da 1,5 milyon Türk'ün yaşadığı kaydedildi.

kalan karakter 1000

KAYA BİLİR KAYA BİLİR

En sonunda gelini de TÜRK OLDU

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.08.2013 13:46
007 007

Hitler bilinç altlarına işlenmiş.güzellikle halletmek istiyolr.!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.08.2013 18:45
vatandaş vatandaş

eskileri asimile edemez de yeni nesil zaten unutmaya başladı kimliğini

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 02.08.2013 16:05
... ...

İSTEDİKLERİ KADAR azaltabilirler,hatta isterlerse komple yok bile edebilirler.Bu konuda geçmişleri kuvvetlidir.Almanların.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.08.2013 13:51
www111 www111

Helmut kohlu yapmak istedigi dogrudur fakat Helmut kohlun yarida biraktigi türkleri zorla geri gönderme islerini Merkel hanimin yapmayacagi anlamina gelmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.08.2013 13:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.