X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kruvasan'ı 'haram' ilan ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kruvasan'ı 'haram' ilan ettiler

  • Giriş Tarihi: 3.8.2013 16:12 Güncelleme Tarihi: 3.8.2013 16:15

Suriye'de iç savaşın iki farklı hukuk sistemi doğurduğu Halep kentinde Kruvasan Çöreği'ni "haram" ilan eden fetva geldi. İslami muhalefete yakın şuranın yayınladığı fetva, Kruvasan'ı "sömürgeciliğin" sembolü olarak görüyor.

Şark el-Avsat'ın haberine göre, Halep'in çete kontrolünde olan bir bölgesinde kurulan şeriat komitesi, "sömürgeci anlamı" nedeniyle bir fetva yayınlayarak kruvasanı (ay çöreği) haram ilan etti. Fetvaya göre kruvasanın hilal şekli, Avrupalıların Müslümanlar üzerindeki zaferini simgeliyor.

Yine aynı gazetenin haberine göre, Halep'teki bir başka şeriat komitesi, Facebook üzerinden yayınlanan bir fetvayla, kadınların makyaj yapmasını ve fiziksel özelliklerini gösteren dar kıyafetler giymesini yasakladı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile bağlantılı Birleşik Yargı Konseyi de, Ramazan boyunca oruç tutmayanların bir yıl hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.
Kruvasanın kökeni Kruvasan çöreği hakkında birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunlardan en bilineni, Osmanlı İmparatorluğu'nun 2. Viyana Seferi'nin başarısızlığa uğraması üzerine, Avrupalıların bu çöreği Osmanlı bayrağına atıfta bulunarak yaygınlaştırmış olması.

Ancak Wikipedia'daki "croissants" maddesinde, bu iddiaların kanıtlarının yetersiz olduğu bildiriliyor. Aynı şekilde, kurvasanın 13. yüzyılda Avusturya'da "Kipferl" adıyla yaygınlaştığı, bu çöreğin de 732 yılında Emevilerle Frankler arasında gerçekleşen ve Franklerin kazandığı Puvatya Savaşı'na atıfla kullanıldığı da iddialar arasında.

kalan karakter 1000

Caner Caner

Bu kadar şekilci olmayın kardeşim. Ben yiyorum gayet de güzel.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.08.2013 02:19
tryman tryman

Sacmalamakta ozgurler ama ozgurluk kelimesi bunlara yakismiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.08.2013 00:59
özbek özbek

Bildiğim kadar fransızdır kendileri

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.08.2013 20:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.