Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaş yarasını iyileştiren 'süper bal'

Giriş Tarihi: 12.8.2013

Şili'de geliştirilen özel bir bal türü askerlerin savaş yaraları dahil yaraları iyileştirmedeki etkinliği nedeniyle "cerrahi bal" olarak tescil edildi

İngiliz işadamı ve seyyah Ian Staples tarafından Güney Amerika ülkelerinden Şili'de geliştirilen bir bal türü, yaklaşık bir yıldır İngiltere'deki çeşitli hastanelerde doktorların imdadına koşuyor. Geçtiğimiz yıllarda Şili'de bir çiftlik satın alarak arıcılığa başlayan Staples, ürettiği balların diğerlerinden farklı olduğunu görünce, numuneleri İrlanda'da test ettirdi. İrlandalı bilim adamları da balın içeriği nedeniyle özellikle yaraların iyileştirilmesinde büyük fayda sağladığını rapor edince, Staples ürününü "Surgihoney / cerrahi bal" adıyla tescillettirdi.

SEZARYEN İZLERİNİ DE İYİLEŞTİRİYOR

Mucize bal henüz sadece İngiltere'de doktorlar tarafından ve deneme amaçlı olarak kullanılıyor. Hampshire Hastaneler Birliği'nde görev yapan Dr. Matthew Dryden, Surgihoney'nin geçtiğimiz yıldan bu yana hamilelerde ameliyat izlerinin kapatılması ve savaşta yaralanan askerlerin yaralarının tedavisi başta olmak üzere birçok alanda kullanıldığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş yarasını iyileştiren 'süper bal'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz