X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sıcaklar 2040'a kadar artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sıcaklar 2040'a kadar artacak

  • Giriş Tarihi: 16.8.2013

Araştırmalar, giderek artan sıcak hava dalgalarının, önümüzdeki 30 yıl boyunca daha sık ve daha şiddetli bir şekilde hissedileceğini gösteriyor

Almanya'nın Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü'nün Madrid Complutense Üniversitesi işbirliğiyle yaptığı, "Environmental Research Letters" isimli bilim dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, insanoğlunun çevreye verdiği zarar dolayısıyla ortaya çıkan sıcak hava dalgaları en iyi ihtimalle 2040 yılına dek devam edecek. ABD'de 2012, Rusya'da 2010, Avustralya'da 2009 yıllarında birçok ölüme, orman yangınına, kuraklığa neden olan ve ekosisteme zarar veren sıcak hava dalgalarının şimdiye dek en fazla, bilim insanlarının 3 sigma diye tanımladığı seviyeye çıktığı biliniyor. Araştırmaya göre 21'inci yüzyılın ilk yarısında göreceğimiz sıcak hava dalgalarının şiddetleri 5 sigma'yı bulacak. Bilim insanları 2010 yılında Baltık'tan Hazar Denizi'ne kadar tüm Rusya'yı etkisi altına alan ve koca bir temmuz ayı boyunca sıcaklığın mevsim normallerinin tam 7 derece üzerinde seyretmesine yol açan sıcak hava dalgasının, tipik bir 3 sigmalık sıcak hava dalgası olduğunu söyledi.

ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

Araştırmacılardan Alexander Robinson, sigma ölçülerinin her coğrafyayı kendi özelliklerine göre değerlendirdiğini, dolayısıyla bazı bölgelerde iklim şartlarının daha da ağır geçebileceğini açıkladı. Amerika'yı 2012 yazı boyunca kavuran sıcak hava dalgası dolayısıyla ABD ve Kanada'da 82 kişi hayatını kaybetmişti. Avustralya'da 2009'da gerçekleşen sıcak hava dalgalarında ise 50 farklı yer tarihinin en yüksek sıcaklığına ulaşırken, kimi kaynaklara göre sıcaklığın tetiklediği ölümlerin sayısı 90'ı bulmuştu. Potsdam Enstitüsü, İklim Etkileri Çalışmaları'ndan Dim Coumou, her türlü önlem alındığında dahi, şimdiye dek verilmiş zararlar dolayısıyla bu durumun 2040'a kadar artarak süreceğini bildirdi. Aynı zamanda çalışmayı yayımlayan ekibin başında bulunan Coumou "Aşırı sıcak hem insan nüfusuna hem de ekosisteme derin zararlar verebilir" diyerek yetkilileri zaman kaybetmeden önlem almaya davet etti. Uzmanlara göre aşırı sıcaklıkların tetikleyeceği en önemli üç şey; insan ölümleri, orman yangınları ve tarımsal üretimi etkileyecek kuraklıklar olacak.

kalan karakter 1000

kartal kartal

oyıla kadar yaşamam banane..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 16.08.2013 11:33
Ali Telli Ali Telli

Çözüm dünya nüfusunun 7 milyardan nüfus kontrolüyle 2 milyara düşürülmesi , tüm arabaların elektrikli arabalara düşürülmesi veya fuel oil arabaların üretiminin sonlandırılması , dünyadaki tüm dağların ağaçlandırılması , şehirlerin ağaçlandırılması bunlar yapılmassa dünya ki hayat 50 yıl içinde
tehlikeye girer.İçecek su bulamayabiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır3
cevapla 16.08.2013 06:08
jnr_sezar jnr_sezar

Kimileri Kıyamet Günü diye yazar Şimdi ... bana göre Doğanın bir evrimsel süreci ..Ancak Ben Bu haberi birde bizim Uzmanlarımızdan Dinlemeyi tercih ederim .Bakalım Onların düşünceleri ne yönde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır10
cevapla 16.08.2013 04:26
oğuzhan oğuzhan

doğa bir tasarımdır tasarlayan değil.sanattır sanatkar değil.kitaptır katip değil.evrensel bir aklın ürünüdür,şuursuz tabiatın değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.08.2013 11:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.