Esad'ın "Son kalesi" de düştü

Giriş Tarihi: 19.8.2013 15:36 Güncelleme Tarihi: 19.8.2013 16:42

AA yaklaşık 9 ay süren kuşatmanın ardından muhaliflerin ele geçirdiği Halep'in kuzeyindeki Esed'in "Son kalesi" Minniğ Askeri Havaalanı'nı görüntüledi

Anadolu Ajansı (AA) Suriyeli muhaliflerin kontrolünü ele geçirdiği, Minniğ Askeri Havaalanı'nı görüntüledi.

Halep'in kuzeyinde Beşar Esad yönetiminin "Son kalesi" olduğu ifade edilen ve yaklaşık 9 ay süren kuşatmanın ardından muhaliflerin kontrolü sağladığı havaalanında, tahrip olmuş 45 tank ve 25 helikopter ile çok miktarda mühimmat da ele geçirildi. Söz konusu tanklardan 15'inin kullanılabilir olduğu belirtildi.

Muhaliflerin 300 civarında kayıp verdiği bildirilen çatışmanın izlerinin durduğu havaalanında, çok sayıda askeri araç da tahrip edildi. Havaalanının çevresindeki yol ve evlerde çatışmaların izleri görülüyor.Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan ve son 3 ayda yoğunlaşan saldırılar sonucunda ele geçirilen havaalanındaki Esad birliklerine yiyecek, cephane ve diğer yardımların atıldığı paraşüte bağlanmış variller de dikkati çekiyor.

Kontrolü sağlanan askeri havaalanının stratejik önem taşıdığı vurgulanıyor.

Minniğ Askeri Havalanı'na operasyon düzenleyen cephenin komutanı Ebu Hamza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'in kuzeyindeki önemli askeri alanı ele geçirerek, rejime büyük bir darbe indirdiklerini ifade etti.

Havaalanının alınmasıyla bölge halkının "Derin bir nefes aldığını" dile getiren Ebu Hamza, böylece yapılan yardımların da ülkenin iç kesimlerine rahatlıkla ulaştırıldığını kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ın "Son kalesi" de düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz