Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, müdahale sinyali verdi

Giriş Tarihi: 25.8.2013

'nin kimyasal katliamından sonra Başkanı Obama'nın müdahale için toplantı yaptığı bildirildi. ABD Akdeniz'deki savaş gemilerini de dörde çıkardı

'nin başkenti Şam'ın dış mahallelerinden Doğu Guta'da geçtiğimiz çarşamba sabahı erken saatlerde düzenlenen kimyasal saldırının dünyada yarattığı şok sürerken, 'den en net müdahale sinyali geldi. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Başkan Barack Obama'nın her an verebileceği askeri operasyon direktifine hazırlık için, Akdeniz'deki savaş gemilerinin sayısını dörde çıkardıklarını açıkladı. Resmi bir ziyaret için Malezya'ya giderken basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hagel, Savunma Bakanlığı olarak, Obama'nın bütün emirlerini karşılamak için hazır olduklarını kaydetti.

AKDENİZ' E TAKVİYE

ABD'li Bakan Chuck Hagel, bölgedeki misyonu tamamlanan USS Mahan adlı savaş gemisinin, Virginia'nın Norfolk limanına dönmesi yerine Akdeniz'de tutulmasına karar verildiğini belirtti. Şu anda ABD'ye ait USS Gravely, USS Barry ve USS Ramage gemilerinin bölgede bulunduğunu kaydeden Hagel, dört geminin de Tomahawk füze savunma sistemleriyle donatıldığını anlattı. Şam'da bin 700'den fazla cana mal olan son saldırıdan sonra Suriye'ye yönelik askeri operasyon seçenekleri daha da ciddileşirken, Bakan Hagel'in sözleri, ABD yönetiminden konuyla ilgili yapılan en kararlı açıklamalardan birini oluşturuyor. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye nasıl müdahale edileceği konusunda karar almak için dün ulusal güvenlik ekibini topladı. Dışişleri ve Savunma Bakanları'nın da katıldığı toplantıyla ilgili Beyaz Saray'dan şu açıklama yapıldı: "Obama Suriye'de ne olduğuna karar verebilmemiz için kanıt ve bulgular toplanması konusunda istihbarat camiasına talimat vermişti. Bu gerçekleri saptadığımız zaman, Obama konuya nasıl yanıt vereceği noktasında bilinçli bir karar alacak. Suriye'de ABD'nin hedeflerini geliştirmek ve ulusal çıkarlarımızla uyumlu kararlar almak için çok iyi düşünüp taşınarak hareket edeceğiz." ABD'nin, krizin uluslararası aktörlerin de devreye girmesiyle çözülmesini istediği biliniyor. Savunma Bakanı Chuck Hagel, geçtiğimiz günlerde, uluslararası toplumu, Suriye'de sivillere saldırılar konusunda harekete geçmeye çağırmıştı. Halk ayaklanması ve iç savaşın başlangıcından bu yana Suriye rejiminden yana tavır koyan Rusya da kimyasal silah iddialarıyla ilgili yorumda bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, son eylemlerin planlı olduğunu ve provokasyon amacı taşıdığını iddia etti. Lukaşeviç, "Bu cinayetin açık bir provokasyon olduğuna dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor" dedi.

ŞAM: MUHALİFLER YAPTI
Kimyasal silah iddialarıyla ilgili dün Suriye rejiminden de bir karşı hamle geldi. Suriye devlet televizyonu, Şam'ın dış banliyölerinden Cubar'da muhaliflerin kullandığı bazı tünellerde kimyasal maddeye rastlandığı duyuruldu. Açıklamada, Suriye ordusu askerlerinden bazılarının, bu maddeler nedeniyle solunum güçlüğü yaşayarak hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi. Fransa ve İngiltere ise, düzenlenen kimyasal saldırıların ardında Suriye rejiminin bulunduğunu belirten açıklamalarda bulundular.

'KİMYASAL'A İLK BAĞIMSIZ DOĞRULAMA
Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları dün ilk kez doğrulandı. Merkezi Cenevre'de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Şam'daki hastanelere "nörotoksik semptom" gösteren yaklaşık 3 bin 600 hasta getirildiğinin tespit edildiğini ve bunlardan 355'inin öldüğünü duyurdu. Nörotoksik sendromlara, sinir sistemini etkileyen gazların solunması veya teması halinde rastlanılıyor. Örgütün Operasyonlar Direktörü Bart Janssens, vakaların hepsinin en fazla üç saat içinde hastanelere aktarıldığını belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü de saldırıda ölenlerden 322'sinin dökümünü yayınladı. Buna göre ölenlerin 54'ü çocuk, 82'si ise kadın. Kimyasal saldırının ilk bağımsız görüntüleri de İngiliz kanalı ITV'de yayınlandı. Videoda, ölen çok sayıda sivilin yanı sıra, sokaktaki füze veya roket parçaları görülüyor. Reuters'ın haberine göre ismi verilmeyen ABD'li ve Avrupalı güvenlik kaynakları, saldırıyı Esad hükümetinin onayıyla Suriye güçlerinin düzenlediğini düşünüyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, müdahale sinyali verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz