X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İngiltere'den Suriye'ye müdahale sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İngiltere'den Suriye'ye müdahale sinyali

  • Giriş Tarihi: 26.8.2013 11:20 Güncelleme Tarihi: 26.8.2013 11:56

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de kimyasal silah kullanımına karşı BM onayı olmadan da harekete geçmenin mümkün olduğunu söyledi. Hague, BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye krizine dair sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Birleşmiş Milletler'in oybirliğiyle ile vereceği destek olmadan, Suriye'ye karşılık vermenin mümkün olabileceğini" söyledi.

Hague, BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada, Suriye üzerindeki diplomatik baskının işe yaramadığını belirterek, ülkesinin tüm seçenekleri değerlendirdiğini ve Birleşmiş Milletler'in oybirliği ile vereceği destek olmadan bir karşılık vermenin mümkün olabileceğini ifade etti. William Hague, "verilecek herhangi bir tepkinin uluslararası hukuka uygun olacağını" vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye konusundaki görüş ayrılıklarını eleştiren Hague, "BMGK'nın sorumluluklarını üstlenmediğini" ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague dün yaptığı açıklamada ise, kimyasal silah saldırısının kanıtlarının şimdiye kadar yok edilmiş olabileceğini ve BM
ekibinin Suriye'de ulaşabilecekleri konusunda "gerçekçi" olunması gerektiğini söylemişti.

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron'dan Suriye'ye olası bir askeri müdahale kararı alınmadan önce konuyu parlamento gündemine getirmesi isteniyor. Cameron'ın tatilde olan parlamentoyu acil toplantıya çağırması istenirken, İngiliz Başbakanının Suriye'de muhalifleri silahlandırmak konusunda parlamentonunun onayını alma sözü verdiği ancak, askeri müdahale konusunda benzer bir vaadde bulunmadığı anımsatılıyor.

İngiltere ile ABD geçen hafta, Suriye rejiminin kimyasal silahlar kullandığının kanıtlanması halinde "ciddi karşılık" vereceği uyarısında
bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip üyeler Rusya ve Çin, Suriye rejimine karşı karar alınmasını engelliyor.

kalan karakter 1000

MahmutKil MahmutKil

müdahale etmezler, edecek iseler; ortamın iyileşmesi için değil ya kendilerini dinleyecek birilerini bulmuşdurlar yada birbirlerini daha da kırdıracak ortamı yaratmak için müdahale edecekler. Her tarafta aynı oyunu oynuyorlar...!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 15:59
VELİT VELİT

REJİMLERİ ADALETİ İHMALE SÜRÜKLEYEN KAPİTALİST EKONOMİ DEMOKRASİ FİTNESİ VATANA İHANETTİR.HAKTAN ADALATTEN AYRILMADIKÇA HİÇBİR KAVME ZEVAL BULMAZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 15:30
Adanalı Celal Adanalı Celal

En delikanlı yine İngiltere mi, görecez bakalım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 14:47
engin engin

Helal sana Ingiltere. Göster şu katil Esad'a gününü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 13:04
ben ben

Suriye de Müslümanlar katlediliyor.Müslüman olmayan Rusya ve Çin engelliyor.ABD ve İngiltere olmasa ne olurdu acaba??Türkiye ise sadece konuşuyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 12:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.