X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İran'dan Suriye tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İran'dan Suriye tehdidi

  • Giriş Tarihi: 27.8.2013 13:19

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakcı, Suriye'ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçları olacağını ve bunun söz konusu ülkeyle sınırlı kalmayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtlayan Arakcı, BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman'ın Tahran ziyareti ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesine değinerek, "Sayın Feltman'a, İran'ın Suriye'ye olası bir askeri müdahale konusundaki tutumunu açık bir dille ilettik" dedi.

Arakcı, "Bazı ülkeler Suriye rejiminin kimyasal silah kullanıldığını iddia ederek ülkeye dış müdahale ortamını yaratmaya çalışıyor. Kimyasal silah kullanımı hangi şartlarda olursa olsun ve kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin kabul edilemez. İran, kimyasal silah saldırısının kurbanı olmuş bir ülke olarak bunu kesin bir dille kınamaktadır. Bizim inancımızda tüm kitle imha silahları İslam, ahlak ve insanlığa aykırıdır ve her şart altında kınanmaya mahkumdur" şeklinde konuştu.

"Suriye'deki kimyasal silah saldırısının terörist gruplarca gerçekleştirildiği Rusya'nın elinde bulunan uydu görüntüleriyle kanıtlanmıştır" ifadesini kullanan Arakcı, şöyle devam etti:

"Saldırının zamanlaması oldukça manidardır. Aklı başında hiç kimse BM denetçileri ülkedeyken böyle bir saldırı gerçekleştirmez. Terörist grupların denetçilerin ülkede bulunmasını fırsat bilerek böyle bir saldırı gerçekleştirerek yönetimi suçlaması oldukça mantıklıdır. Bunun yanında Rusya'nın yayınladığı birçok uydu görüntüsünde saldırının teröristlerin kontrolü altındaki bölgelerden gerçekleştirildiği görülmektedir. Aynı şekilde Suriye televizyonu da yakalanan teröristlerle birlikte çok sayıda kimyasal silah, kimyasal saldırıdan koruyucu maskenin ele geçirildiğini görüntülemiştir. Maalesef ele geçirilen malzemelerin kutuları üzerinde dış ülkelerin isimlerinin yazılı olduğu görülmüştür."

Arakcı, Suriye'ye olası bir saldırı halinde İran'ın nasıl bir tepki vereceği sorusuna, "Bölgemiz çok hassas bir dönemden geçmekte ve barış, hoşgörü ve soğukkanlılığa ihtiyaç duymaktadır. Umarız krizin daha fazla kontrolden çıkmasına yol açarak bölge ve uluslararası toplum için ağır sonuçlar doğuracak girişimlerde bulunulmaz. Suriye'ye askeri müdahaleyi gündeme getiren ABD'li ve bazı Avrupalı liderlerin yeterince mantıklı davranabilmelerini ve BM Güvenlik Konseyi'nin bu konu hakkındaki görüşünü dikkate almaların umuyoruz" cevabını verdi.

İran'ın tüm taraflarla diyalog içerisinde Suriye konusunda siyasi bir çözüme ulaşılması ve barışın sağlanabilmesi için çaba gösterdiğini belirten Arakcı, "Tüm tarafları Suriye'ye olası bir askeri müdahalenin tehlikeli sonuçlarının Suriye ile sınırlı kalmayacağı konusunda ciddi olarak uyarıyoruz" dedi.

Foreign Policy dergisinde yayınlanan "ABD'nin İran-Irak savaşında kimyasal silah kullanan Saddam Hüseyin'e yardım ettiğini kanıtlayan belgeler" hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arakcı, şöyle konuştu:

"Bu deliller bizim için yeni bir şey değil. ABD ve batılı ülkelerinin İran-Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin'e sağladığı geniş yardımları biliyoruz ve bu konu hakkında çok sayıda belge var. Hatta bazı Amerikalı şirketler bu deliller sayesinde mahkeme yargılanmış ve ceza almıştır. Asıl mesele, ABD'nin hiçbir insani değere ve uluslararası anlaşmalara sığmayan ikili siyasetidir. ABD, kendi çıkarlarını koruduğu sürece teröristleri desteklerken, çıkarlarına ters düştüğünde ise onları saldırı gerekçesi olarak öne sürmektedir. ABD eğer menfaatlerini koruyorsa kimyasal saldırılar karşısında sessiz kalmakla yetinmemiş, bu saldırılara yardım etmiştir. Ancak menfaatlerine ters düşerse kimyasal saldırıları başka bir ülkeye saldırı gerekçesi olarak öne sürmektedir. Bugün Suriye'de yaşandığı gibi."

kalan karakter 1000

türk türk

bütün kendini müslüman sanan aptallar bi tarafına kına yaksın.demekki muhalif denen bozuntulara amerika yardım etmiş.batı ırakta yaptığı katliamın aynısını suriyede yapacak o zaman esadın değeri anlaşılacak,bizim türkler amerikanın bi ayağı olmuşlar haberleri yok,muhalifleri savundular ne oldu amerika suriyeye giriyor demekki baştan bu yana her şey kurgu.bütün kendini müsülüman sanan aptallar amerikaya yardım etmiş oldunuz bravo size

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.08.2013 18:53
taner taner

Adam savasa girmeyelim savas olmasin diyor ey budalalar... Bundan sadece and ve silah tuccarlari kazanir. Yoksul hall ölùr..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.08.2013 15:11
Birey Birey

İran bir iki füze yaptı diye kendini bir şey zannediyor.Hepsi fasa fiso.Teknoloji yok.Halk fakir.Aynı tas aynı hamam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır10
cevapla 27.08.2013 14:26
soner soner

keyfnden bişy yapamıyrlar demi ? ABD israil kafa tutan ülkeleri saysana hadi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.08.2013 13:56
kamil kamil

İran ancak dişini gösterir girbirsavaşada iran bir gör

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır9
cevapla 27.08.2013 13:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.