X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER NATO'dan önemli Suriye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

NATO'dan önemli Suriye açıklaması

  • Giriş Tarihi: 2.9.2013 15:18 Güncelleme Tarihi: 2.9.2013 17:35

NATO Genel Sekreteri Rasmussen Suriye'ye olası askeri müdahale konusunda açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen Suriye ile ilgili gelişmeler konusunda aylık olağan brifinginde önemli açıklamalarda bulundu. Suriye meselesinde NATO olarak saha dışında kalmadıklarını zaten Suriye'de bir rol üstlenmek niyetinde hiçbir zaman olmadıklarını ifade eden Rasmussen esas amaçlarının her daim Türkiye'yi olası saldırılara karşı korumak olduğunu belirtti.

Olası bir askeri operasyon esnasında Suriye rejiminin Türkiye'ye de saldırması durumunda NATO'nun 4.maddesini derhal işleteceklerinin ve tüm üyeleri toplayarak verilecek uygun karşılığı görüşeceklerinin de altını çizen Rasmussen bu durumun 5. madde kapsamında sayılıp sayılmayacağı konusunda ise yorum yapmadı. "Siz genel sekreter olarak gönüllülerin askeri operasyonundan yana mısınız?" sorusuna ise Rasmussen uluslararası toplumun Suriye için harekete geçmesi gerektiğini düşündüğü söyledi ancak yine de uzun vadede askeri müdahalenin çözüm olacağına inanmadığını belirtti. Rasmussen açıklamasında ayrıca, 'Suriye'de kimyasal silahın kullanıldığı ve bunu rejimin kullanmış olduğu konusunda benim şüphem yok. Müttefiklerimiz ellerindeki istihbarat ve bilgileri bu konuda bizimle de paylaştılar elbette. Bu durum 21. yüzyılda affedilemez ve göz ardı edilemez bir durumdur. NATO'ya göre bu uluslararası barışa karşı bir tehdittir. Üyelerimizle yakın şekilde istişare halindeyiz ve güney sınırlarımızı korumak adına da özellikle Türkiye ile de tam anlamıyla dayanışma içerisindeyiz. Türkiye'yi savunmak adına tüm planlarımız hazırdır. Tüm bunlarla birlikte NATO demokrasilerden oluşan bir organizasyondur ve bu nedenle demokratik ülkelerin kendi içerisindeki demokratik süreçler sağlıklı ve normaldir. Bize 'Neden kimyasal silah olunca farklı? neden hemen harekete geçmiyorsunuz?' diye sorular gelmesi normal ancak bilinmeli ki mesele göründüğünden çok daha karmaşık ve zordur. Kimyasal silahların olayı konvansiyonel silahlardan farklıdır çünkü bir şey yapılmazsa her an sistematik kitle imha araçlarına çevrilebilirler. Elbette diğer silahlarla insanların ölmesi de korkunç bir trajedidir ancak kimyasal silahların tüm dünyada yasaklanmasının ve kabul edilemez olmazların çok önemli nedenleri mevcuttur. Bu konuda tavırsız ve eylemsiz kalmak dünyanın başka yerlerindeki başka diktatörlere ve rejimlere çok yanlış ve tehlikeli bir sinyal verir" şeklinde konuştu.

NATO için Suriye'de daha ileri bir rol öngörmediğini de aktaran Rasmussen, bireysel ülkelerin eğer istiyorlarsa askeri olarak yanıt vereceklerini ifade ederek bu noktada NATO'nun Patriotlar, istişareler ve ortaya konan dayanışma ile görevini yerine getirmiş olduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

ss ss

Türkiye'ye bu bölgede kim niye saldırsın ki? kültür, tarih ve inanç ortaklığımız olan ülkenin en güçlü lider adayıyız ve Osmanlının varisiyiz. Ortadoğu'nun nankör ülkeleri İngiliz'le işbirliği yaparak Osmanlıyı yok etmenin acısını ve oluşan boşluğun sıkıntılarını yaşıyor. batı, uzaklardan duruma hakim olmaya çalışırken; biz niye kendi misyonumuzu yapmayalım ki? ama birilerine maşa olmadan. kendimiz ve kendimiz için..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.09.2013 00:57
Tamer Tamer

Bugüne kada kaç saldırı oldu bugün mü aklınıza geldi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.09.2013 00:55
kaptan kaptan

NATO nerde kaldi NATO almanlar yok ingilizler yok hepsi korktu .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.09.2013 00:17
melo melo

Rasmusseni iyi bilirim o bir turk dusmanidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2013 23:37
efdal efdal

koskoca türkiye cumhuriyeti kendini savunamayacak kadar acizmi kendi işimizi kendimiz yaparız

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.09.2013 22:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.