X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Angelina Jolie’den Suriye mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’den mesajı

  • Giriş Tarihi: 3.9.2013 11:44

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (), 'den kaçan sığınmacı sayısının iki milyonu aştığını bildirdi.

'dan yapılan yazılı açıklamada, 'deki savaş üçüncü yılında olsa da ülkedeki trajik kaçışın bitmediği ifade edilerek, Suriyeli çocuk, kadın ve erkeklerin beraberlerinde sadece giysileriyle ülkelerini terk ettiklerine dikkat çekildi.

Açıklamada, son bir yıl içerisinde Suriye'den kaçan sığınmacı sayısının 1.8 milyon, bu rakamın bir yıl önce ise 230 bin 671 olduğu kaydedildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, "Suriye bu yüzyılın büyük trajedisi haline geldi" ifadesini kullandı.

Tek teselli verici şeyin sığınmacıların hayatlarını kurtaran ve onları ağırlayan komşu ülkelerin gösterdiği insanlık olduğunu belirten Guterres, bu ülkelerin, sığınmacıların yüzde 97'sini ağırladıklarını ve altyapıları, ekonomileri ve toplumları için büyük bir yükü kabullendiklerini kaydetti.

Guterres, "Komşu ülkeler bu krizle başa çıkmak için acil olarak geniş kapsamlı bir uluslararası desteğe ihtiyaç duymaktadır" değerlendirmesini yaptı.

"Bazı komşu ülkeleri çökme noktasına getirebilir"

Açıklamada ifadelerine yer verilen BMMYK Özel Temsilcisi ise Suriyelileri ülkelerini terk etmek zorunda bırakan ölüm, yıkım ve tehlikenin düzeyi konusundaki kaygılarını bildirdi.

Jolie, "Durum kötüleşmeye devam ederse, sığınmacıların sayısı artacak ve bu durum bazı komşu ülkeleri çökme noktasına getirebilir" ifadesini kullandı.

Dünyanın, Suriye'deki krizin sona erdirilmesi konusunda trajik olarak ayrıştığını vurgulayan Jolie, insanların acılarını dindirmek konusunda görüş ayrılığı olmaması gerektiğini, dünyanın daha fazla şey yapması gerektiği konusunda hiçbir şüphe olmadığını kaydetti.

Her gün 5 bin Suriyelinin ülkelerini terk ettiği hatırlatılan açıklamada, insani yardımın artırılması gerektiği ve sığınmacıları kabul eden ülkeleri desteklemenin kritik bir aşamaya geldiğine işaret edildi.

Açıklamada bu çerçevede Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan'dan bakanların katılımıyla bu ülkeler üzerinde sığınmacıların oluşturduğu baskıya ve ülkelerin duyduğu uluslararası desteğe dikkati çekmek için Cenevre'deki BMMYK merkezinde 4 Eylül'de toplantı yapılacağı bildirildi.

BMMYK'ya başvuran iki milyon Suriyeli sığınmacıdan yarısı çocuk ve bu rakamlara Suriye'den kaçıp da herhangi bir başvuru yapmamış olanlar dahil değil. Diğer taraftan BMMYK verilerine göre, 4.25 milyon kişi de Suriye içinde yerinden edilmiş durumda.

Diğer taraftan, BMMYK yetkilileri ile Suriye'ye komşu ülkelerin bakanlarının bir araya geleceği toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılacak.

kalan karakter 1000

ata ata

jolie dünyadaki yaşanan olaylara hakim bilgili bir bayan söyledikleri doru mülteciler sürekli türkiyeye gelmekte bu yükü nereye kadar taşırız bence çözüm hemen olmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.09.2013 10:30
baris ve sucunet baris ve sucunet

Bu bayanin dunyanin yuvarlak oldugundan bile haberi yok ken nasil olurda bu konularda ahkam keser inanilmaz. Bu artistleri gozumuzde buyutmeyelim. Yurdumun cobani bile bunlardan daha dusuncelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 03.09.2013 13:42
köpük köpük

senaryosu yazılmış oynanancak ve suriye yıkılacak işte ne açıklama yapıyorsunuz ama tarih bütün kanlı ellerin hesabını soracak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.09.2013 13:28
Gençay Gençay

Dünyada ne kadar şeytan varsa ikiyüzlü varsa senin gibi meleklerde var angelina sen çok yaşa teşekkür ederim sana dünyada az bulunan insan teşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.09.2013 12:44
Durali DurmuÅŸoÄŸlu Durali DurmuÅŸoÄŸlu

Eğer bombardıman olursa Esada göstermelik düzenlenirken, kuzeyde PYD ile çarpışan Suriye muhalefetine etkili bir bombalama olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü plana aykırı olan tek durum aslında Suriyenin kuzeyindeki kürt yapılanmasının önüne çıkan engel veya engeller. Tabi ki bunu Talibanla, radikal unsurlarla mücadele vs şeklinde gösterecekler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.09.2013 12:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.