X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Muhaliflerden Esad'a ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Muhaliflerden Esad'a ağır darbe

  • Giriş Tarihi: 13.9.2013 13:58

Esad ordusunun ablukasını kırmak amacıyla Suriye'nin Hama kentinde operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 4 köyün kontrolünü ele geçirdi.

ÖSO'ya bağlı Sivilleri Koruma Birliği, Suriye Faruk Tugayları ve Tevhid Tugayı birliklerinin düzenlediği ortak operasyonlarda, Hama kırsalındaki El-Gadişe, Arşune, El-Asafir, El-Bergusiyye köylerinde kontrolü sağlandı.

Muhalif kaynaklar operasyonlar sırasında 10 askerin öldürüldüğünü, 15'inin esir alındığını, çok sayıda askeri araca ve yüklü miktarda mühimmata el konulduğunu belirtti.

Öte yandan, "Geliyoruz" anlamında "Kadimun" adı verilen operasyon çerçevesinde, başta Halep olmak üzere çeşitli kentlerden asker ve mühimmat sevkiyatı yapan muhalifler, Hama kentinin kuzeyindeki Ageyrabat beldesine konuşlandı. Muhaliflerin operasyonlarını genişletmek amacıyla hazırlık yaptıkları belirtildi.

Muhalifler bir hafta önce "Kadimun" operasyonu çerçevesinde, Humus kırsalında bulunan ve Esad ordusunun konuşlandığı 23 köy ve 5 büyük kontrol noktasını ele geçirmişti.