X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD için asıl tehlike 17 Ekim'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

için asıl tehlike 17 Ekim'de

  • Giriş Tarihi: 2.10.2013 15:35

'de her yıl tekrar eden bütçe anlaşmazlıkları bu yıl yeni bir seviyeye ulaştı. Hükümet dün ‘kepenkleri’ indirdi.

Bütçe anlaşmazlıklarının çözümüne yönelik Cumhuriyetçi ve Demokrat siyasiler arasında devameden görüşmeler sonuçsuz kaldı. 'de Demokratların kontrolündeki Senato ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde adeta güç gösterisine dönüşen görüşmelerin Başkan 'nın sağlık reformuna takıldığı ileri sürülüyor. ABD'de kamu kurumlarının harcama yapmaya devam edebilmeleri için Kongre'nin ek harcamayı 1 Ekim'e kadar onaylaması gerekiyordu.

Bu sürenin dün aşılmasıyla birlikte kamu çalışanları için de zorlu günler başlamış oldu. Devletin özellikle ödemeler için kullanacağı taze likiditeyi alamayacak olması 800 bin kamu çalışanınınmaaş alamayacağı ve zorunlu izne çıkacağı anlamına geliyor. ABD'lilerin kısaca kamunun kepenk indirmesi olarak tanımladığı (government shutdown) bu durumun ulusal güvenlik gibi önemli işlevlerin yanı sıra gardiyan ve uçuş güvenliğinden sorumlu memurları kapsamayacağı duyuruldu. Ancak bu süre içerisinde ulusal park ve müze gibi pek çok halka açık tesis kapalı kalacak.

ASIL TEHLİKE 17 EKİM'DE
ABD, 17 Ekim günü borçlanmada üst sınırı görecek. Eğer uzlaşma sağlanamazsa ilk defa borçlarını ödeyemez hale gelecek ABD'de bütçe tartışmalarına yönelik siyasi hesaplaşmalar devam ederken ufukta bilindik bir sorun daha belirdi. 17 Ekim'de ABD borçlanma üst sınırına ulaşmış olacak. Mayıs ayında yapay olarak yükseltilerek ekim ayına kadar uzatılan borçlanma üst sınırının bir sonraki sarsıntının temelinde olacağını belirtiyor.

Üst sınır konusunda da uzlaşmanın sağlanamaması halinde ise ABD tarihinde ilk defa borçlarını ödeyemez hale gelecek. Halen 16.7 trilyon dolar seviyesinde bulunan borçlanma üst sınırının 1.1 trilyon dolarlık artışla 17.8 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Böylece mayıs ayında yapılan 300 milyar dolarlık ekle birlikte borçlanma üst sınırı 1.4 trilyon dolar seviyesinde artmış olacak.

BEYAZ SARAY: TALEPLERİNİZE CEVAP VEREMEYEBİLİRİZ
Kongre'de iki kanadın da genel kurulları konuya çözüm bulmak için hala çalışıyor olsa da komitelerin bugünkü oturumlarının iptal edildiğine yönelik açıklamalar geliyor. Beyaz Saray'ın internet sitesi açıldığında da bir uyarı yazısı çıkıyor. Uyarıda, "Kongre, hükümeti fonlayacak tasarıyı geçirmekte başarısız olduğundan, bu sitedeki bilgiler güncel olmayabilir ve taleplerinize yanıt veremeyebiliriz" ifadesi yer alıyor. Bunun yanında diğer birçok bakanlık ve NASA'nın internet sitesi de çalışmıyor.

18 YIL SONRA BİR İLK
Ödeme konusundaki belirsizliğin ne kadar süreceği bilinmiyor. Obama sonuçsuz kalan görüşmelerin ardından, devletin kepenk indirme kararının sıradan halk üzerinde çok olumsuz etkilerinin olacağı uyarısında bulundu. ABD'de hükümet en son 15 Aralık 1995'te kepenk indirmek zorunda kalmıştı.

S&P'YE GÖRE KREDİ NOTU ETKİLENMEZ
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P borçlanma tavanına ilişkin tartışmaların ABD'nin AA+ olan kredi notunu etkilenmesinin muhtemel olmadığını bildirdi.

kalan karakter 1000

babacan bahri babacan bahri

daha bu iyi günleri çocuk katili abd ve rusyanın..ALLAH cc.katil abd.nin cezasını kesti..sıra rusyada..sibirya'ya meteor saldısından ders almamış görünüyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.10.2013 18:52
ahmet ahmet

onlarda 800 bin,Türkiyede 2,5 milyon kamu çalişanı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2013 18:21
Cuneyt Cuneyt

300 milyonluk ABD'nin 800bin kamu calisani varmis. Biz de sadece ogretmen sayisi 515 bin 852' imis. Farki hesap edin artik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır7
cevapla 02.10.2013 16:50
misafir misafir

cüneyt sende siyaset sıfır biraz oku bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.10.2013 01:24
ALI DAYI ALI DAYI

haklisiniz, eyalet icin calisan devlet kurumlari degil abd devletini calisan kamu kuruluslari tatilde, bir de kendi kurum parasini kazananlar yerler de acik NEW JERSEY USA ALi DAYI

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.10.2013 18:41
Mr X Mr X

ABD' de yaklasik 3.8 milyon ogretmen var. Yaklasik 80 kisiye bir ogretmen dusuyor. Bizde ise yaklasik 150 kisiye bir ogretmen dusuyor. ABD seviyesine ulasmamiz icin ogretmen sayimizi daha da artirmamiz lazim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 02.10.2013 17:24
Mr X Mr X

Elmalarla armutlari karsilastiriyorsun. Amerika'da milyonlarca kamu calisani var. 800 bin, sadece federal calisanin bir kismi. Tamami da degil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 02.10.2013 17:03
inatcı inatcı

her gücün bir sonu var mutlak güç ALLAH tır amerikanında sonu geliyor ama şu anda değil bu bir aldatmaca yahudi lobisi isteklerini dayatmak için kaynağı kısa süreli kesti o kadar ama o yahudilerinde sonu gelecek evvelALLAH

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır5
cevapla 02.10.2013 16:44
kenan kenan

peki vize sorgulaması yapılmayacakmı bu durumda rahatça abd ye girecezmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 02.10.2013 16:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.