ABD 32 yıldır telefonları dinliyor

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Günde 5 milyar telefonun konum bilgisini takip eden ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), bu işlemi yaklaşık 32 yıl önce Başkan Reagan'ın verdiği bir emre dayanarak yaptığı ortaya çıktı

ABD dışında yer alan kişilere ait telefonların konum bilgilerini terörizm şüphesiyle izleyen NSA'ya bu izin, eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 1981 yılında çıkardığı 12 bin 333 numaralı özel emirle verilmiş. NSA sözcüsü Vanee Vines tarafından önceki gün yapılan açıklamada günde 5 milyar telefon üzerinde yapılan takibatın yasal olduğu savunularak yurtdışında yaşayan ABD vatandaşlarına ait cihazların da izlenmesine yol açan uygulamanın yıllar önce başladığı belirtildi. NSA'nın eski analisti Edward Snowden tarafından Washington Post'a verilen ve perşembe yayınlanan belgelerde ajansın hiçbir ayrım yapmadan arama kayıtları, telefon numaraları, tarih ve telefon konumunu tuttuğu ve bu iş için ABD Kongresi Kütüphanesi'nin tüm katalogundan daha büyük bir veritabanını kullanıma ayırdığı belirlenmişti. NSA'nın açıklaması küresel ölçekte büyük bir tepki çekerken ABD'deki hak gruplarını da rahatsız etti.

NSA REFORMU GELİYOR

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) avukatı Catherine Crump ABD Yabancı İstihbarat İzleme Yasası'na göre istihbarat birimleri ABD sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların telefonlarını mahkeme kararı olmadan takip edemediğini hatırlatarak, "Hâkim kararı olmadan yapılan bu takibatlar büyük sayıdaki suçsuz Amerikalıların bilgilerinin depolanmasına neden oluyor. " dedi. Eleştirilerin hedefinde olan ABD Başkanı Barack Obama ise önceki gün bir TV kanalına verdiği mülakatta, NSA reformu için STK'ların da katıldığı bağımsız bir komisyonun yaklaşık 1 aydır çalıştığını ve buradan çıkacak rapora göre adımlar atılacağını söyledi.

İSVİÇRELİ DERGİDEN İSTİHBARAT ŞEFİNE ŞANTAJ
İstihbarat örgütlerinin çalışma prensiplerini gözler önüne sermek isteyen İsviçre merkezli dergi WochenZeitung, ülkenin istihbarat şefi Markus Seiler'i geceli gündüzlü takip ederek hazırladığı özel sayısını satışa sundu. Seiler'in hayatını, gündelik aktivitelerini ve kimlerle görüştüğünü komşularına kadar araştıran dergi baskıya gitmeden önce bu bilgileri yayınlamamak için İsviçre istihbaratından 132 bin dolar (267 bin TL) talep etti. Fakat Seiler bu isteği kabul etmedi.

JAPONYA'DA "SIZDIRICI" GAZETECİLERE HAPİS
Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin devlet sırlarını sızdırmayı oldukça güçleştiren ve bu suça uygulanan cezaları büyük ölçüde artıran yasa teklifi parlamentodan geçerek yasalaştı. Japonya'nın en büyük müttefiki ABD ile istihbarat paylaşımını kolaylaştırmak için çıkardığı yasa, devlet sırlarını yayınlayan gazetecilere ve özel sektör çalışanlarına 5 yıla kadar, kamu görevlilerine ise 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Muhalefet cezaların yolsuzluk iddialarının soruşturulmasını zorlaştıracağını savunuyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD 32 yıldır telefonları dinliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz