X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mahkeme Abdülkadir Molla'nın idam cezasını onadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mahkeme Abdülkadir Molla'nın idam cezasını onadı

  • Giriş Tarihi: 12.12.2013 09:17 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 14:25

Bangladeş'te Abdülkadir Molla hakkındaki idam kararı onandı.

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'ya verilen idam cezasını onadı. Mahkeme heyeti, Molla'nın avukatlarının, müvekkillerine verilen idam cezasının yeniden gözden geçirilmesi talebini geri çevirdi. Mahkeme, infaz günü ile ilgili herhangi bir karar almadı. Ceza Kanunu'na göre Molla, 8-15 gün içinde devlet başkanından af talep etme hakkına sahip.

Ülkede zaten diken üstünde duran siyasi krizin nasıl bir güzergaha gireceği bilinmezken, karar sonrası şiddet olaylarının artmasından endişe ediliyor.

Molla'nın avukatları, Bangladeş hükümetinin gerekli tüm yasal işlemleri tamamlamadan müvekkillerini idam etmek için hazırlık yaptığını belirterek, idam cezasının yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

Salı akşamı idam edilmesi beklenen Molla'nın infazı, son anda Yüksek Mahkeme yargıçları tarafından çarşamba sabahına ertelenmişti. Mahkeme, dün de Molla'nın avukatlarının ek süre talebini kabul ederek idam cezasının yeniden göz geçirilmesi ile ilgili talebin değerlendirmesini perşembe sabahına bırakmıştı.

MOLLA'NIN YARGILANMA SÜRECİ

Bangladeş hükümeti tarafından, bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2010 yılında kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Molla, 344 silahsız sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil altı farklı suçlamanın beşinden hüküm giyerek 5 Şubat 2013'te ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Bangladeş'in en büyük İslami partisi olan Cemaat-i İslami'nin genel sekreter yardımcılığını yürüten Molla, suçlamaları reddetmiş ve hakkında verilen ömür boyu hapis cezasının iptali için Temyiz Mahkemesi'ne başvurmuştu. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin hükmünü onayan Temyiz Mahkemesi, 17 Eylül'de, Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idama çevirme kararı almıştı.

kalan karakter 1000

cemil cemil

gönüllere gömdüler nasıl olsa topraga gömülecekti hikmetle bakınca ödül oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.12.2013 13:44
şehadet şehadet

Eger Allah yolunda öldürülürseniz veya ölürseniz, Allah'in size lütfedecegi magfiret ve rahmet onlarin biriktirdiklerinden daha hayirlidir. Andolsun, ölseniz de öldürülseniz de muhakkak ki Allah'in huzurunda toplanacaksiniz." (Ali Imran, 3/157-158) bu ayetten başka söz yok şehadetin mubarek olsun abdulkadir molla...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 12.12.2013 21:52
Fatma Fatma

İslam birliğini istemeyenlerin üzerinedir müslümanların ve tüm masum insanların uğradığı zulum... İttahad-ı İslamı Türk İslam Birliğini istiyoruz inşaAllah

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.12.2013 18:58
Adsız Adsız

Idam edildi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.12.2013 18:31
ittihadı islam ittihadı islam

ittihadı islam için çalışmayanların üzerinedir buunların vebali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 12.12.2013 14:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.