X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kırım artık resmen Rusya'nın toprağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kırım artık resmen Rusya'nın toprağı

  • Giriş Tarihi: 19.3.2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak ülkesine bağlanmasını onaylayan anlaşmayı imzaladı

Ukrayna'da Batı'nın desteklediği yeni yönetimin kurulmasıyla krizin sıçradığı Kırım Özerk Cumhuriyeti, dün resmen Rusya'ya bağlandı. Kırım'da pazar günü düzenlenen referandumda "yüzde 97 oranında Ukrayna'dan ayrılma" kararı çıkmasının ardından Rusya Parlamentosu dün Kırım'ın Rusya'ya ilhakı için hazırlanan tasarıyı görüşmeye başladı. Öğlen saatlerinde ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de kameraların karşısına geçti. "Kırım, BM'nin şartlarına uygun bir şekilde bağımsızlığını ilan etti. Ukrayna da bu hakkını kullanmış ve SSCB'den çıkmıştı. Şimdi bunu Kırımlıların yapmasını neden istemiyorlar. Ukrayna'nın toprağında gözümüz yok" diyen Putin, "Geçmişte Tatarlar adaletsizlikle karşılaştı. Ama bundan sonra Kırım Tatarlarının koşullarının iyileştirilmesi için gerekli adımlar atılacak. Kırım'da artık Rusça, Ukraynaca ve Tatarca olmak üzere üç dil olacak" şeklinde konuştu. ABD ve Avrupa'nın "Referandumu tanımayacağız" açıklamalarına karşın "Kırım referandumu demokratik ve yasaldır" diyen Putin ayrıca, "Batılı müttefikler Ukrayna konusunda sorumsuzca davrandı. Soğuk Savaş söylemleri bir kenara bırakmak lazım. Batılı meslektaşlarımız bizi uluslararası hukuk konusunda uyarıyor. Kırım'da yaşananlar Kosova'da olandır. Kosova'daki Arnavutlara (onlara saygıyla yaklaşıyoruz) tanınan haklar Kırım'daki Ruslara, Ukraynalılara ve Kırım Tatarlarına tanınmıyor" ifadelerini kullandı.

BİR YIL SÜRECEK

ABD ve AB'de önceki gün Rus vatandaşlarına karşı alınan yaptırımlara gönderme yapan Rus lider, "Bizi yaptırımlarla tehdit ediyorlar. Rusya'yı köşeye sıkıştırma politikası bugün de devam ediyor. Ama herşeyin bir sınırı var" dedi. Putin konuşmasının ardından Kırım ve Sivastopol'un Rusya'ya bağlanması ve federal bölge oluşturulması anlaşmasını imzaladı. Anlaşmayı ayrıca, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy ve Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov da imzaladı. Anlaşmada Kırım Cumhuriyeti ile Sivastopol Federasyonu ifadelerinin kullanıldığı öğrenildi. Rusya yasalarına göre, anlaşma metni Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek ve bir taslak hazırlanacak. Daha sonra Parlamento'nun alt ve üst kanatlarında görüşülecek olan anlaşma burada kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek. Bu sürecin hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Kırım ve Sivastopol'un Rusya'ya bağlanma süreci ise 2015'te tamamlanacak.

MOSKOVA'YA KARŞI HAZIRLANIYORLAR
Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasına tepki gösteren, Kiev hükümetine göre 40 bin kadar gönüllünün Rusya ile savaşmaya hazır olduğu belirtiliyor. Gönüllülerden 500'ünün Kiev yakınlarında bir askeri üsteki görüntüleri yayınlandı. Lağvedilen Ukrayna özel timi Berkut yerine kurulan sivil grubun, yüzlerinde kar maskeleriyle dövüşmeyi ve ağır silah kullanmayı öğrendiği görülüyor. Bu arada, Kırım'da silahlı saldırıya uğrayan bir Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Tatarlar 'yerli statüsü' istiyor
Putin'in Kırım Tatarlarına tüm haklarının teslim edileceğini ve Tatarca'nın resmi dil olacağını açıklamasına karşın, Kırım Tatar Milli Meclisi "Tatarlara Kırım'ın yerli halkı statüsü" verilmesini istiyor. Bu arada kaybolduktan sonra ölü olarak bulunan ve vücudunda işkence izlerine rastlanan Kırım Tatarı Reşat Ametov, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Moldova'ya da sıçradı
Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının ardından, Moldova'nın Rusya yanlısı Transdinyester bölgesinden de Moldova'dan ayrılmak ve Rusya'ya bağlanmak isteyen sesler çıkmaya başladı. Bölgedeki Rusya yanlısı siyasetçi ve aktivistler, billboardları "Moldova değiliz" yazan afişlerle süsledi. Ukrayna sınırındaki bölge, 2006'daki referandumla bağımsız olmak istediğini ilan etmişti.

kalan karakter 1000

ukraynali ukraynali

zaten rus topragidi , 1992 beri orada yasiyorum , burasi herzaman ruslarin oldugu bir bolge idi ...
insanlarimiz bu tarih bilgisine sahip olmadigindan konuyu anlamiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 19.03.2014 09:36
Misafir Misafir

Rusya Kırım'ı ilhak ederek 19.yüzyıl uluslararası politika dönemine dönülmesi Kırım Tatarları ve Ukraynalılar için çok ürkütücü ve moral bozucu bir gelişme ve Dünya için gerçekten çok tehlikeli ve endişe verici bir durum. Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların geleceği ve kaderi çok belirsiz ve daha doğrusu karanlık. Putin daha iki hafta önce Kırım'a dokunmayacaklarını ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına açıklamıştı, dün ise Putin Kırım'ın Rusya toprağı olduğunu söyleyip bir Rus Çarı gibi (ve o zaman tüm diğer emperyalist ve sömürgeci Batılı devletlerin yaptığı gibi) uluslararası hukuku da hiçe sayıp Rusya'ya kattı. Ayrıca Putin'in Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların eşit haklara sahip olacağına ve dillerinin de eşit devlet dili olacağına dair verdiği (aynen iki hafta önce Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına dair sözünü de tutmadığı gibi) bu sözünü de tutmayacak ve önümüzdeki haftalarda bunu da görüceğiz. Dünya'da zaten yeterince savaş ve gerginlik var ve şimdi de yeni bir Soğuk Savaş eksikti. Putin ve Rusya böylece, Oğul George Bush, ABD ve Batı ülkeleri gibi, tutarlı duruşunu ve ahlaki tutumunu tümüyle kaybetti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 20.03.2014 02:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.