X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kırım'a girişlerine izin verilmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kırım'a girişlerine izin verilmedi

  • Giriş Tarihi: 19.3.2014 16:16

Kırım'a giden Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yarema ve Savunma Bakanı Tenyukh'un Kırım'a girmesine izin verilmedi.

Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısı Vitaliy Yarema ve Savunma Bakanı İgor Tenyukh'un, gerginliğin önlenmesi ve silahlı çatışmaya dönüşmemesi için görüşmeye gittiği Kırım'a girişine izin verilmedi.

Ukrayna Sosyal Politika Bakanı Lyudmila Denisova, Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısı Yarema ve Savunma Bakanı Tenyukh'un, gerginliğin önlenmesi ve silahlı çatışmaya dönüşmemesi için görüşmeye gittiği Kırım'a girişine izin verilmediğini kaydetti.

Denisova, bunun üzerine bugün Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısının yapılmasına karar verildiğini belirterek, Kurul'da Kırım'daki durumun ele alınacağını ifade etti.

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım Başbakanı Sergey Aksenev de basına yaptığı açıklamada, Ukraynalı yöneticilerin Kırım'a girişine izin verilmeyeceğini kaydederek, "Kırım'da onları kimse beklemiyor. Kimse onların Kırım'a girmesine izin vermez ve geri gönderilirler" ifadesini kullanmıştı.

Demokrasi için Reformlar İttifakı lideri milletvekili Vitaliy Kliçko da Kırım'da konuşlandırılan Ukrayna askerlerinin geçici olarak Kırım'dan çıkarılması gerektiğini kaydederek, Ukrayna vatandaşlarının can güvenliğini ve hayatını riske atamayacaklarını vurguladı.

Kliçko, Ukrayna askerlerinin Kırım'dan çıkarılmasına ilişkin acilen karar alınması gerektiğini, ayrıca bu vatandaşlar için gereken ev ve diğer altyapının hazırlanması gerektiğini söyledi. Kliçko, Kırım'ın Ukrayna toprağı olduğunu ve bundan sonra da böyle kalacağını ifade ederek, "Şu anda Kırım'ın işgal altındaki bir bölge" olduğunu dile getirdi.

Bu arada, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Kırım'da görev yapan emniyet görevlilerinin Kırım'dan çıkarılmasına Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun karar vereceğini kaydetti.

kalan karakter 1000

Misafir Misafir

Rusya Kırım'ı ilhak ederek 19.yüzyıl uluslararası politika dönemine dönülmesi Kırım Tatarları ve Ukraynalılar için çok ürkütücü ve moral bozucu bir gelişme ve Dünya için gerçekten çok tehlikeli ve endişe verici bir durum. Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların geleceği ve kaderi çok belirsiz ve daha doğrusu karanlık. Putin daha iki hafta önce Kırım'a dokunmayacaklarını ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına açıklamıştı, dün ise Putin Kırım'ın Rusya toprağı olduğunu söyleyip bir Rus Çarı gibi (ve o zaman tüm diğer emperyalist ve sömürgeci Batılı devletlerin yaptığı gibi) uluslararası hukuku da hiçe sayıp Rusya'ya kattı. Ayrıca Putin'in Kırım Tatarlarının ve Ukraynalıların eşit haklara sahip olacağına ve dillerinin de eşit devlet dili olacağına dair verdiği (aynen iki hafta önce Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağına dair sözünü de tutmadığı gibi) bu sözünü de tutmayacak ve önümüzdeki haftalarda bunu da görüceğiz. Dünya'da zaten yeterince savaş ve gerginlik var ve şimdi de yeni bir Soğuk Savaş eksikti. Putin ve Rusya böylece, Oğul George Bush, ABD ve Batı ülkeleri gibi, tutarlı duruşunu ve ahlaki tutumunu tümüyle kaybetti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.03.2014 02:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.