X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 bin 656 Müslüman'ı fişlemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 bin 656 Müslüman'ı fişlemişler

  • Giriş Tarihi: 27.5.2014 10:44 Güncelleme Tarihi: 27.5.2014 11:02

Almanya, Neonaziler tarafından öldürülen azınlıkları bıraktı, camiye giden Müslümanları hedef aldı.

Bağımsız komisyon, 13'u çocuk binlerce fişlemeye "Hukuksuz, derhal silinsin" raporu verdi.

Almanya'da, 8 Türk'ü katleden Neonazileri bile fişlemeyen istihbarat birimleri binlerce Müslüman'ı sadece namaza gittikleri için yıllarca takip etti. Bağımsız bir komisyonun orta çıkardığı belgelere göre, Aşağı Saksonya eyaletinin iç istihbarat teşkilatı, namaza gittikleri için 3 bin 656 Müslüman'ı fişledi. Üstelik bu fişlemelerin yüzde 40'ının yasalara aykırı olduğu belirlendi. Fişlenenler arasında 13 de reşit olmayan Müslüman bulunuyor. Ekim ayında görevlendirilen 6 kişilik bağımsız komisyon iç istihbarat servisi, Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yaptığı fişlemeler üzerindeki incelemesini tamamladı.

REŞİT OLMAYANLARI BİLE FİŞLEMİŞLER

Rapora göre, eyalet iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı, geçen dönemde 9 bin 4 kişiyi takip altına aldı. 1975 kişi aşırı sol gruplara üye oldukları şüphesiyle, 3 bin 373 kişi aşırı sağcı oldukları şüphesiyle, 3 bin 656 Müslüman da aşırılık yanlısı grupların etkisinde oldukları iddiasıyla fişlendi. Raporda, hukuki dayanaktan yoksun ya da tartışmalı olan 791 kişi hakkındaki kayıtların derhal silinmesi talep edildi. Komisyonun çalışması, 631 Müslüman hakkında daha önceki yıllarda başlatılan takibin, somut bir şüphe bulunamamasına rağmen sürdürüldüğünü ortaya çıkardı. Raporda, daha önceki yıllarda bu takibin durdurulması ve kayıtların silinmesi gerektiğine ancak bunun yapılmadığına dikkati çekildi.

CUMAYA GİTMEK GEREKÇE OLAMAZ

Müslüman göçmenin yalnızca düzenli olarak belirli camilere cuma namazına gittikleri için fişlendiği ve uzun yıllar boyunca takip edildiği, bunun yasalara aykırı olduğuna dikkat çekilen raporda, kişilerin cuma namazı için aşırılık yanlısı grupların camisine gitmelerinin de fişlenmeleri için gerekçe olamayacağı kaydedildi.

NSU CİNAYETLERİNDE ELEŞTİRİLERE HEDEF OLMUŞTU

Almanya'da 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi terör hücresi Nasyonwal Sosyalist Yeraltı'nın (NSU) yıllarca gizli olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi, kamuoyunda iç istihbarat hakkında eleştirilere ve kuşkulara yol açmıştı. Almanya kamuoyu, NSU terör örgütünün varlığından ve örgütün cinayetlerinden ilk olarak 2011 yılı sonunda haberdar olmuştu. Davada tek bir sanık kaldı.

Kaynak: Akşam

kalan karakter 1000

Emrah kara Emrah kara

Almanya da yaşayan Türkler halinden memnun. Hiç biri Türkiye'ye dönmek istemiyor. Demek ki ekonomik özgürlük ve demokrasi de almanya bizden ileride.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.05.2014 12:37
SELÇUK SELÇUK

KAFİRLER İÇİN YAŞASIN CEHENEM

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.05.2014 11:35
dadas25 dadas25

onlar din ve vicdan hürriyetini sadece kendilerine bekleyen zavallılar,biz ise hala hoş görü adı altında havraları kiliseleri patrikhaneleri açalım bakalım ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.05.2014 11:25
conan Tarkan conan Tarkan

Almanya'da hickimse müslümanlari camiye gidiyorlar diye fislemez,yani Almanyada inanc özgürlügü vardir olmasaydi her köyde her ilcede cami yapilmazdi.Gercekleri saptirmadan haber yapin lütfen.Almanya da Alman örf ve adetlerine yasalarina karsi olan herkes dogal olarak inceleme altina alinit Türkiyede bu daha da vahim bir durumdadir.Yani kendi ülkemizi birakip Almanyayi elestirmek etik degildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.05.2014 10:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.