Fransa'da aşırı sağcı Le Pen'e tepki

Giriş Tarihi: 8.6.2014 22:09

Le Pen'in partisini eleştiren sanatçılar için kullandığı, "Bir dahaki sefere fırına göndeririz" ifadesi, tepki gördü.

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen'in, partisini eleştiren bir grup sanatçı için sarf ettiği "Bir dahaki sefere fırına göndeririz" ifadesi tepkilere neden oldu.

Le Pen'in kızı olan ve şu anda partinin liderliğini yapan Marine Le Pen, babasının siyasi bir hata yaptığını belirtti. Babasının sözlerini gaf olarak nitelendiren Le Pen, söylenenlerin "siyaseten yanlış olduğunu" ifade etti.

Ülkedeki Musevi kuruluşları ve ırkçılıkla mücadele dernekleri, yaptıkları açıklamalarda, Le Pen'i eleştirerek suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Le Pen'in ABD'li şarkıcı Madonna ile Fransız sanatçılar Guy Bedos, Yannick Noah ve Patrick Bruel'e yönelik yaptığı açıklamaya, diğer siyasi parti temsilcileri de sert eleştirilerde bulundu.

Le Pen, bugün aşırı sağcı partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gösterdiği başarıyı eleştiren bir grup sanatçı için, "Bir dahaki sefere fırına göndeririz" ifadesini kullanmıştı.

Ulusal Cephe, geçen ayki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde önemli bir başarıya imza atarak yarışı önde bitirmiş ve Avrupa Parlamentosu'na 24 parlamenter gönderme hakkına sahip olmuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen'e tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz