ABD’den sürpriz Gazze kararı

Giriş Tarihi: 22.7.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 22.7.2014 13:46

Kerry ve Filistin Devlet Başkanı Abbas, telefonda Gazze'de ateşkes konusunu görüştü. ABD acil insani yardımlarda kullanılmak üzere Filistinlilere 47 milyon dolar yardımı yapacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail ve Filistin'in "ateşkes" çabalarını görüştü.

Filistin haber ajansı Wafa'ya göre, "ateşkes" konusunu görüşmek üzere dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Kerry, Abbas'ı arayarak konu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Wafa'nın haberinde, görüşme sırasında Kerry ve Abbas'ın "herhangi bir ateşkes anlaşmasının Mısır girişimiyle uyumlu olması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaştığı" ifade edildi.

Bu arada, ABD'nin Gazze'deki insani durumun düzeltilmesinde kullanılmak üzere 47 milyon dolar yardımda bulunacağı açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre, acil insani yardımlarda kullanılacak bu fonla Gazze'deki Filistinlilerin barınak, gıda ve tıbbi ihtiyaçları karşılanacak.

Mısır, geçen hafta Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki karşılıklı saldırıların durması ve sınır kapılarının açılmasını öngören ateşkes girişiminde bulunmuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’den sürpriz Gazze kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz