X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi geçmiş et skandalı büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi geçmiş et skandalı büyüyor

  • Giriş Tarihi: 22.7.2014 10:57

Çin'in doğusundaki Şanghay kentinde ABD'li ünlü fast food zincirlerine bir şirketin tarihi geçmiş et sağladığının ortaya çıkmasının ardından ülke genelinde genel bir soruşturma başlatıldı.

Çin Gıda ve İlaç İdaresi, ülke genelindeki yerel otoritelere küresel fast food zincirlerine et sağlayan "Husı" şirketinin bağlı olduğu ABD'li "OSI Group"a ait Hıbey, Şandong, Hınan, Guangdong ve Yünnan eyaletlerinde bulunan tüm gıda fabrikalarının denetlenmesini istedi.

Kuruluşun bu fabrikalarda et kaynakları başta olmak üzere gıda işlem süreçlerini yakından izleyeceği ve yasa dışı bir durumda sert cezalar vereceği açıklandı.

Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaleti ise Şanghay Husı şirketine ait tüm etlerin dağıtımın durdurulduğunu ve incelemeye alındığını duyurdu.

Ülkenin ekonomi başkenti Şanghay'da bulunan "Husı" adlı şirketin, eski tarihli dana ve tavuk etlerini tekrar işlemden geçirip yeniden paketlediği, küresel fast food zincirlerine bayat et sağladığı öne sürülmüştü. Bunun üzerine gıda otoriterleri konuyla ilgili soruşturma açmıştı.

Şanghay Gıda ve İlaç İdaresi, şirketin operasyonlarının durdurulmasını ve şehir genelinde raflarda duran ürünlerinin toplatılması talimatını vermişti.

Dünyaca ünlü küresel fast food zincirlerine sağlanan etlerin "bayat olduğu" ülke medyası ve kamuoyunda hızla yayılmış ve büyük tepki toplamıştı.