Meşal Türkiye'ye mesaj gönderdi

Giriş Tarihi: 1.8.2014 00:36 Güncelleme Tarihi: 1.8.2014 00:36

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Halid Meşal ile aralarında geçen bir telefon görüşmesini anlattı. Davutoğlu, İsrail'in katliam yaptığı Şucaiyye'nin Osmanlı birliklerinin Gazze'yi korumak için savaştığı son yer olduğunu Meşal'e söylediğinde Meşal duygu dolu anlar yaşadı. Meşal sonrasında Davutoğlu'na samimi açıklamalarda bulundu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze için yürütülen çalışmaları anlattı. Davutoğlu, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile yaptığı telefon görüşmesinde konuşulanları da paylaştı. Davutoğlu görüşmede Halid Meşal'e İsrail savaş uçaklarının vurduğu ve büyük bir katliamın gerçekleştiği Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye'yi sorduğunu anlattı. Davutoğlu Şucaiyye'nin Türkiye için önemini anlattığı telefon görüşmesinde Halid Meşal'in gözyaşları içinde kaldığını anlattı. İşte Davutoğlu ile Halid Meşal arasında geçen o telefon görüşmesi

"Sayın Halid Meşal ile görüşmemizde 'Şucaiyye nerden geliyor biliyor musunuz? O büyük katliamın yapıldığı yer' diye sordum. 'Gazze'yi savunan son Osmanlı birliği Şucaiyye'de mücade etti ve İngilizlere karşı orada şehit düştüler' diye ifade ettim. Sayın Halid Meşal duygulandı. ve 'Yine bugün sadece onların torunları bizimle. Başka kimse yanımızda değil' diye konuştu"

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN BAZI SATIR BAŞLARI...

Hamas gözardı edilerek ateşkese varılamaz. Bir taraf yok sayılarak netice alınamaz. Ateşkes ancak gerçek taraflarla olursa yürür. Ateşkes için çalışmalarımız 4 - 5 gündür yoğunlaştı sayın Kerry ile yoğun görüşme trafiği yaşandı. Hamas, 2012 anlaşmasına geri dönülsün ve kapılar açılsın istiyor.

Biz, adım adım gidebilecek bir ateşkes için prensipte karara vardık ama İsrail reddetti. İsrail'in bu tepkisi sayın Kerry için de sürpriz oldu. İsrail reddedince, biz de ikinci bir plana geçmek zorunda kaldık. Tekrar yaptığımız görüşmelerde 12 saatlik bir ateşkes kararı alındı. Hamas esneklik göstermeyen katı bir tavrı varmış gibi görünüyor ama durum tam tersine.

Şimdi hedefimiz en azından Ramazan Bayramı boyunca ateşkesi sağlamak ve kalıcı ateşkesi temin etmek.

BİZ HAMAS'A GEREĞİNDEN FAZLA MI YAKLAŞIYORUZ?

Hamas'a Hamas olduğu için destek vermiyoruz. Hamas'a Filistin davasını savunduğu için destek veriyoruz.

Bugün, Paris'teki toplantıda Ortadoğu'da sadece 2 ülke vardı bunlardan biri Türkiye, diğeri Katar'dı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Meşal Türkiye'ye mesaj gönderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz