X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Evde de sigara yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Evde de sigara yasağı

  • Giriş Tarihi: 13.8.2014

Sigaraya karşı müsamaha gösteren ülke Güney Kore, iki yıldır tütüne karşı verdiği mücadelede devrimsel bir adım atmak üzere. Evlerde sigara içimini yasaklamaya hazırlanan ülke, iki yıl önce sigara tiryakileri için tam bir cennet hükmündeydi.

HOŞGÖRÜ, CAZİBEYİ ARTIRDI
Sigara fiyatlarının ucuz olması, tütüne karşı olan cazibeyi her geçen gün artırıyordu. Kamusal alanda sigara içilebiliyordu. Sigaraya gösterilen bu hoşgörünün sonucu olarak Güney Kore, dünyada en çok sigara tüketilen üçüncü ülke konumuna geçti. 2015'te Güney Kore'deki yasağın kapsamının genişletilmesiyle beraber ülkenin, vatandaşlarını sigara kullanımını kendi evlerinde yasaklayan ülkeler arasına girmesi bekleniyor.

BALKONSUZ VE KÜÇÜK EVLER
Güney Kore'de çok sayıda balkonsuz ve küçük ev bulunduğundan, yasak yürürlüğe girdiğinde çok sayıda kişinin sigara tiryakisi olan komşusunu ihbar etmesi söz konusu. ABD'nin Los Angeles eyaletinde ve Orta Amerika ülkesi Honduras'ta da kamusal alanın haricinde kendi evinde sigara içen biri şikâyet edildiğinde tutuklama ya da para cezasıyla karşılaşabiliyor.