X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER YPG'den acil Kobani çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

YPG'den acil Kobani çağrısı

  • Giriş Tarihi: 27.10.2014 11:38 Güncelleme Tarihi: 27.10.2014 11:49
YPG'den acil Kobani çağrısı
YPG'den acil Kobani çağrısı

IŞİD'in günlerdir kuşatması altında olan Kobani için YPG, koalisyon güçlerinin hava saldırılarını yoğunlaştırması çağrısında bulundu.

IŞİD militanları, YPG'nin dış dünya ile bağlantısını kesmek için Mürşitpınar sınır kapısına var güçleriyle saldırıya geçti.

YPG güçlerinin komutanları IŞİD'e silah desteği taşıyan konvoyların vurulmasını istiyor.

PYD Eşbaşbakanı Asya Abdullah, Kobani'yi kuşatan IŞİD militanlarına örgütün kontrolü altındaki diğer bölgelerden tank, havan topu ve mermi dahil askeri destek sevkedildiğini söyledi.

Kobani'nin ele geçirilmesi için konvoylar halinde silah yardımı gönderen yerler arasında IŞİD'in kalesi konumundaki Rakka kentinin de adı geçiyor.

Pazar günü Kobani'de çatışmalar yoğun olarak devam etti. IŞİD saldırılarının kentteki Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı ele geçirmeyi hedeflediği bildiriliyor.

Fransız Haber Ajansı (AFP), IŞİD'in Türkiye üzerinden geçecek olan Peşmerge güçleri gelmeden sınır bölgesini ele geçirmeye çalıştığını aktarıyor.

MÜRŞİTPINAR VE KOBANİ DOĞUSUNDA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENDİ

Dün akşam saatlerinden itibaren doğu cephesinde şiddetlenen çatışmalar gece boyunca sürdü. Güvenlik meydanı ve sanayi bölgesi civarında yoğunlaşan çatışmalarda IŞİD güçleri, ağır silahlarla ilerlemeye çalışıyor.

Özellikle sınır kapısı ve çevresine yönelik havan saldırıları sürerken IŞİD'in tüm saldırıları YPG militanları tarafından engellendiği belirtiliyor.