X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Rusya ayrılıkçıları tanımadı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Rusya ayrılıkçıları tanımadı!

  • Giriş Tarihi: 7.11.2014 17:59
Rusya ayrılıkçıları tanımadı!
Rusya ayrılıkçıları tanımadı!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Uşakov, Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçıların 2 Kasım'da düzenlediği seçimlere saygı duyduklarını fakat tanımadıklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Yuriy Uşakov, Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçıların 2 Kasım'da düzenlediği seçimlere saygı duyduklarını fakat tanımadıklarını söyledi.

Ayrılıkçıların yaptığı seçimleri basın mensuplarına değerlendiren Uşakov, "Rusya'nın resmi görüşüyle ilgili Dışişleri Bakanlığımız kısa ve net bir açıklama yaptı. Orada 'saygı duyuyoruz' ifadeleri kullanıldı. 'Saygı duymak' ve 'tanımak' tamamen farklı kelimeler" dedi.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların düzenlediği seçimde Aleksandr Zaharçenko Donetsk'in, İgor Plotniçkiy de Luhansk bölgesinin "başkanı" seçilmişti. Birçok ülke seçimleri tanımadığını açıklamıştı.

Ukrayna'nın doğusunda bu yıl başından beri devam eden ayrılıkçı hareketi bastırmak için Ukrayna ordusu operasyonlara başlamış, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çıkan çatışmalarda 3 bine yakın kişi ölmüştü. Taraflar arasında 5 Eylül'de ateşkes ilan edilmişti. Ukrayna, seçimlerin Minsk'te imzalanan ateşkes protokolünü tendit ettiğini savunuyor.