Gazze'yi bu kez sel vurdu!

Giriş Tarihi: 28.11.2014 09:09 Güncelleme Tarihi: 28.11.2014 11:31
Gazze'yi bu kez sel vurdu!

Gazze’de hafta başından bu yana devam eden aşırı yağışlar, Şeyh Rıdvan göletinin taşmasına neden oldu. BM, iki gündür etkili olan şiddetli yağış ve sel felaketinin ardından Gazze'de olağanüstü hal ilan etti.

Aşırı yağışlar yüzünden yarı yıkık evlerde ve yere bitişik evlerde kalan çaresiz insanlar şimdi bu sularla nasıl baş edeceklerini düşünüyorlar. Aşırı yağışlar nedeniyle caddelerin ve sokakların suyla dolmasıyla Gazze'deki Sivil Savunma biriminden En-Nafak Caddesi'nin doğusunda ikamet eden vatandaşlara uyarı geldi. Yağan yağmurlar nedeniyle zemin katlarda oturanların evlerini boşaltmalarını isteyen Sivil Savunma çok katlı evlerde yaşayanlara da evlerinin ikinci katına çıkmaları çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada, insan kaybının önüne geçmek için ekiplerin durmadan çalıştıklarını belirten Sivil Savunma, vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

2013 yılında yağan yağmurlar derelerin ve bölgede bulunan göletin taşmasına, tarım arazilerinin sular altında kalmasına ve neticede milyar dolarlık zarar meydana gelmesine neden oluştu.

BM OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETTİ

BM, Gazze'nin kuzey bölgesinde yaşayan Filistinli mülteciler için, "Sel felaketinin yaşandığı Sheikh Radwan bölgesinde yüzlerce vatandaş, şiddetli yağız nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı açıklamasını yaptı. Yaşanan felakette can kaybı yaşanmazken BM Mülteci Ajansı, belediyelerin su, temizlik ve sağlık konularında acil durum başvurusu yaptığını bildirdi. Ajans, yaşanan felaketin ardından yüzlerce Gazzelinin başka bir bölgeye sevk edildiklerini bildirdi. Gazze'deki çalışmaları yürüten Robert Turner ise, ajansın mevsimin başında yaşanan çeşitli fırtınalarla ilgili olarak oldukça endişeli olduklarını belirterek, savaş günlerinden bu güne kadar benzeri görülmemiş bir felaket yaşandığını kaydetti.


BM aracılığıyla felaketin yaşandığı bölgeye gönderilen inşaat malzemelerinin beklenenden kısa bir sürede dağıtılacağı kaydedildi.

SEL GAZZE'Yİ BU HALE GETİRDİ

ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'yi bu kez sel vurdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz