X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ünlü fizikçiden müthiş iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ünlü fizikçiden müthiş iddia

  • Giriş Tarihi: 3.12.2014 01:58 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 01:59
Ünlü fizikçiden müthiş iddia
Ünlü fizikçiden müthiş iddia

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu.

Hawking, BBC'ye yaptığı açıklamada, düşünen makineler yapmak için harcanan çabaların insanın varlığına tehdit oluşturduğunu belirtti.

Şimdiye kadar geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin son derece yararlı olduğuna işaret eden Hawking, "Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir" dedi.

Evrenin kökenleri ve kara deliklerle ilgili kitaplarıyla dünya çapında tanınan Hawking, insanların yaptığı bazı işlerin akıllı makinelere devredilmesinin de milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açarak farklı bir krize yol açabileceğine de işaret etti.

İnternetin tehlikelerine de değinen Hawking, internet şirketlerinin, ifade özgürlüğü ve özel hayatın korunması ilkelerinden ödün vermeden internetin oluşturduğu tehditleri ortadan kaldırmanın bir yolunu bulması gerektiğine dikkati çekti.

Cambridge Üniversitesi'nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.

Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı.

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS'ye yakalanan hastaların sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

kalan karakter 1000

hay bin gunduz hay bin gunduz

Allah tarafından yeryüzü insanların hizmetine açılmıştır... hw denen adam bilgisayara emir vermesen nasıl fikirlerini açıklarsın? gündemde kalmak için yapıyor bunu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 10:30
ramazan ramazan

yaw arkadaş 5 dakka rahat oturun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 10:10
metin metin

Zaten bir yere gittiği yok. öylesine oturuyor.konuşmuyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 11:16
bir bilen bir bilen

o irade bizim ruh dediğimiz olaydır ve Allah tarafından insana bahşedilmiştir bir makinenin bunu taklit etmesine imkan yoktur bu ateist adam insanların kafasını karıştırmak için sallıyor da sallıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 10:03
ibilgili ibilgili

yapay zeka yaparsın ama düşündüremez ve tefekkür ettiremezsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 09:19
erd2 erd2

kendi kendine nöron üretip bağ kuran makinelermi,yok olmaz,ama komut verilebilir.öldür diyebilirsin mesla

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2014 07:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.