X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Almanya'da şoke eden öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Almanya'da şoke eden öneri

  • Giriş Tarihi: 6.12.2014 19:23 Güncelleme Tarihi: 6.12.2014 19:42
Almanya'da şoke eden öneri
Almanya'da şoke eden öneri

Almanya'da Hristiyan Sosyal Birliği Partisi'nin (CSU) parti kongresi taslağında "Almanya'da yaşayan yabancıların kamuya açık alanlarda ve hatta evlerinde kendi aileleriyle de Almanca konuşmaları gerektiği" ifadelerini yer aldı. CSU'nun bu talebine yönelik tepkiler büyürken parti yönetimi geri adım atmamakta kararlı.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer "Parti kongresi çalışma taslağı, üzerinde iyi çalışılmış ve oylanmıştır. Parti yönetimi, hiçbir değişiklik yapılmadan önlerine konulacak bu taslağı pazartesi günü tartışacak" dedi.

Taslaktaki ifadeler muhalefet partilerince "çığlık attıracak kadar komik ama bir o kadar da korkutucu" olarak nitelerken, ifadelere parti içerisinde de karşı çıkanlar olduğu belirtildi.

Söz konusu ifadeler, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Kimi kullanıcılar, "CSU insanların evlerinde nasıl eğlenmesi gerektiğine de karar versin" diye tepki gösterdi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) eyalet milletvekili ve partinin uyum sorumlusu Arif Taşdelen konuyla ilgili "Bu olay insanların özel hayatlarına tamamen anlamsız bir karışma olayıdır, Bavyera'da Amerikalı bir mühendis karı-koca niçin evlerinde artık İngilizce konuşamasınlar? Niye İtalyan bir restoran sahibi artık ana dilini evinde konuşamasın" dedi.

'DİKTE ETTİRMEK'

Yeşiller Bavyera Eyaleti Genel Başkanı Eike Hallitzky ise "Bu karar evde hangi dilde konuşulacağını dikte ettirmektir. Gerçek yaşamdan bu kadar da uzak olunamaz. CSU neredeyse oturma odasındaki halının rengini dikte ettirecek. Tabii herhalde bu beyaz-mavi olurdu" şeklinde konuştu. CSU'nun resmi renkleri mavi ve beyazdan oluşuyor.

Bazı bölgelerinde ağır şiveli Almanca konuşulan Bavyera'da iktidar partisi olan CSU'nun tasarısı büyük ortağı CDU da bile tepki çekti. CDU'nun Genel Sekreteri Peter Tauber, Twitter'da "Evde Latince mi, Klingonca (Uzay Yolu'nun kurgu dünyasında konuşulan yapay dil) dili mi ya da Hessen dili mi konuşuluyor, politikayı ilgilendirmez" diye yazdı. Sosyal Demokrat Parti'nin Bavyera eyaleti genel sekreteri Natascha Kohnen, "Şimdi CSU'ya tüm bunları denetleyecek bir dil polisi lazım" diyerek tasarıyı tiye aldı.

YABANCILARI AŞAĞILAYICI İFADELER

Taslakta CSU, göçmenlerden "Bavyera'nın değerleriyle" kendilerini özleştirmelerini istiyor. Şok etkisi yaratan taslakta, "Bu insanlar bize, başarılı Bavyera'ya geliyorlar çünkü burayı kendileri ve aileleri için geleceğe dair bir şans olarak görüyorlar. İnsanlar bize geliyor çünkü kendilerini Bavyeralı temel değerlerle özleştirebiliyorlar. Biz de bunu bekliyoruz. Ama 'sosyal sistemimize yönelik bir göçü' reddediyoruz. Kim Almanya'ya sadece sosyal hamakta yatmak için gelirse, onlara sosyal yardım vermeyeceğiz" gibi ifadeler yer alıyor.

kalan karakter 1000

hakan caliskan hakan caliskan

:) kaşınıyor bunlar ... orda ticaret yapanların parasını da alıp Türkiyeye dönmesi lazım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.12.2014 02:01
kenan kenan

Almanya da herkes TÜRKÇE konuşacak, almanlarda Türkçe öğrenecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 07.12.2014 00:35
hakki hakki

tamam ama tüm diger milletlerde günün yüzde 80nin de Türkce konusursa,okadar:

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.12.2014 23:57
eski gurbetci eski gurbetci

Almanlar hakli, ne kadar var hepsi almanya ya dolusmus, sadece turmiyeden degil tum ulkelerden, almanca bilmiyorlar , gelmeyin o zaman diyor alman ulkeme, bence cok hakli, almanca bilmeyen herkesi sinirdisi etmek lazim bence.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır11
cevapla 06.12.2014 23:31
haci haci

Sizde Türkiye herkes türkce konusturmak zorunda birakmiyormusunuz? önce kapinizin önünü temizleyin....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır11
cevapla 06.12.2014 22:41
mert mert

her toplum istedigi dili konusma hakina sahip olmalidir insanlari zorla yasadigi ülkenin dilini konusturmaya hakki yoktur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.12.2014 14:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.