X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor

  • Giriş Tarihi: 11.12.2014 21:13
Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor
Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor

Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümleri 1 Ocak’tan itibaren yasal güvence altında yapılacak.

65 yıldır fiili olarak komünist Çin yönetiminin işgali altında olan ve baskıcı politikalarla asimilasyona maruz kalan Doğu Türkistan Müslümanları yine yasaklarla gündemde. Seyahat özgürlükleri olmadığı ve hac izni alamadıklarından hac ibadetini yerine getiremeyen Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmaları da yasaklanmıştı. Resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde tesettürün yasak olduğu bölgede şimdi de namaz kılanlara ceza geliyor.

NAMAZ KILANLAR HAPSE ATILACAK

Yasaya göre, 1 Ocak'tan itibaren resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde namaz kılan Müslümanlara para ve hapis cezası verilecek. İnternet ve cep telefonundan dini mesajlar paylaşanlara para cezası getirilmesiyle ilgili bir yasayı da kabul eden Çin yönetimi, aldığı yeni kararlarla Uygurlar üzerindeki baskısını arttırıyor. Komünist Parti üyeleri, 18 yaşından küçükler, işçi ve memurlar, kadınlar ve öğrencilere getirilen camiye giriş yasağı da sürüyor.

İSLAM ALEMİ SES ÇIKARMAYINCA ÇİN ZULMÜ YASALAŞTI

Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bu açıklamayı yaptığına dikkat çekerek, yıllardır fiilen uygulanan bu baskıların İslam aleminden tepki gelmediği için yasalaştırıldığının altını çizdi.

Tümtürk, 2009 yılından bu yana keyfi uygulamalarla tüm İslami sembollere suç aleti muamelesi yapıldığını ve bu sebeple idam cezaları alan, hapishanelere atılan veya yüksek para cezalarına çarptırılan binlerce Uygur Türkü olduğunu hatırlattı.

kalan karakter 1000

ÇİN ÇİN

Çin,yüzlerce yıldan beri Müslüman Doğu Türkistan Türklerinin vatanlarını işgal edip soy kırım uygulayarak,onların En Temel Evrensel İnsan Haklarını bile yaşamalarını çok gören zulümlerinden vaz geçip gasp etmiş olduğu vatanlarını ve bağımsızlıklarını ne zaman onlara geri verecek acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 11.12.2014 23:00
Yk Yk

Uyu islam alemi uyu, sıra sana da gelecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 11.12.2014 22:24
İnşallah İnşallah

İslam Ülkeleri bildiğimiz gibi,az kaldı,Mehdi A.S.geldiğinde zülüm duracak her şey halledilecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 11.12.2014 22:22
isimsiz isimsiz

bu işkencenin dini , dili olmaz.uygurlara yapılan müslüman bile olmasa haksızlıktır ..ki uygurlar ayrıca türktür , bizdendir. bunu da anabaşlığınıza koysanız daha iyi değil mi sabah gazetesi ...başta bizim devletimizin bu duruma sessiz kalmaması ,tepkisini vermesi gerekiyor. başta cumhurbaşkanımız olmak üzere, devlet büyüklerimiz uygurlara destek vermelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır1
cevapla 11.12.2014 22:20
A.Ö. A.Ö.

çinden mal ithalatı yasağı uygulayalım ayrıca çin mallarını boykot edelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır0
cevapla 11.12.2014 21:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.