X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yeni bir evren teorisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yeni bir evren teorisi

  • Giriş Tarihi: 13.12.2014 21:23
Yeni bir evren teorisi
Yeni bir evren teorisi

Büyük Patlama'nın (Big Bang), zamanın geriye doğru aktığı ve bizimkinin yansıması olan bir evreni oluşturduğu teorisi ortaya atıldı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, bilim adamları, evrenin başlangıcında, yaklaşık 14 milyar yıl önce Büyük Patlama meydana geldiğinde, imajımızın yansıması olan, zamanın ibresinin tersine aktığı bir başka evren daha oluştuğu teorisini geliştirdi.

Teori, İngiltere ve Kanada'daki üniversitelerde görevli bilimadamları Julian Barbour, Tim Koslowski ve Flavio Mercati tarafından öne sürülürken, "zamanın ibresiyle" ilgili soru işaretlerini yanıtlama girişimleri çerçevesinde ortaya çıkan teoriye göre, Büyük Patlama meydana geldiğinde, zamanda aksi yönde eşit biçimde hareket eden iki evren oluştu.

Bilimadamlarının, bu teoriye, Newton'un evrensel kütle çekimi yasasının etkisi altındaki bin parçacığın bilgisayar simülasyon modelini inceleyerek, dinamik harekete ve parçacıklar arasındaki mesafeye odaklanarak ulaştığı belirtildi.

İnceleme sırasında bilim adamları hacimleri ve miktarları ne olursa olsun her bir parçacık gruplaşmasının, düşük kompleksite ölçeği olarak bilinen şeye dönüştüğünü keşfetti, daha sonra dış kısmı her iki yönden genişleterek, iki farklı ve zıt "zaman ibreleri" oluşturdu.

Bu bulgu, bilimadamlarını, Büyük Patlama'dan sonra iki evrenin oluştuğu, birinde zamanın ileri, diğerinde, en azından bizim perspektifimizden geriye aktığı sonucuna götürdü.

Bilimadamları ayrıca her bir evrenden bakıldığında bir diğerinde zamanın geriye aktığının gözlemleneceğini, bu evrenin, bizimkinin tam anlamıyla aynısı olmayacağını, kendince değişmiş ve gelişmiş olabileceğini belirtti.

Öte yandan bu evrende de aynı fizik kanunların geçerli olacağı, yani bizimki gibi gezegenlere, yıldızlara ve galaksilere sahip olabileceği savunuldu.

kalan karakter 1000

zart zart

ula türk vatandaşına bilim kurgu haberi verilirse yorumlar da böyle olur işte..uyduruyolarmış da, allaha şirk koşuyolarmış da.. bence zamanda geriye giden evren türkiyenin kendisi ağalar beyler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 14.12.2014 11:39
yorumcu yorumcu

Birisi nasıl olsa ispatı mümkün değil uydurun demiş. Arkadaşım o zaman bir zahmet bilgisayar başında teori (tokatlayacağına) kalkta aksini sen ispatla. Baltayı kendime vurarakta söylüyorum yanlış anlaşılmasın eğer bir fikrimiz yada çalışmamız yoksa eleştiri yapacak lüksümüzde olmasın. Elalem galaksilere uzay araçları gönderirken , bizim güzel ülkemizin iyi insaları da instagram'a , facebook'a (bkz. feys değil) , twitter'a saatlerce girip kelalaka işler yaparak birde başka işi yokmuş gibi bu bilimsel çalışmaları yerlemesin. Boşver ya napçaksın sen bilimi (!?)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.12.2014 10:48
abdullah akpinar abdullah akpinar

aynen tahmin ettigim gibi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.12.2014 02:15
vatandaş vatandaş

he ok

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.12.2014 02:05
seyfi seyfi

nasılsa ispatı mumkun değil. uydurun uydurdugunuz kadar

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır9
cevapla 13.12.2014 23:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.