X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fransa'da müslüman gazeteciye ırkçılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da gazeteciye lık

  • Giriş Tarihi: 20.12.2014 06:50 Güncelleme Tarihi: 20.12.2014 11:38
Fransa'da müslüman gazeteciye ırkçılık
Fransa'da müslüman gazeteciye ırkçılık

Anadolu Ajansı'nın Temsilciliğinde görev yapan muhabir Hajer M’tiri, Paris metrosunda bir tarafından sözlü saldırıya uğradı.

Anadolu Ajansı'nın Temsilciliğinde görev yapan muhabir Hajer M'tiri, Paris metrosunda İslamofobik ifadeler kullanan birinin sözlü saldırısına uğradı.

Saldırının mağduru olan başörtülü M'tiri, metronun son vagonunda kapıya yakın alanda durduğu sırada, uzun boylu bir adamın kendisine tepkili ve rahatsız edici şekilde baktığını belirtti.

KÜFÜRLERE SES ÇIKMADI


M'tiri, adamın kızgınlığının artmasından sonra kendisine ve tüm lara küfür içerikli kelimeler kullanmaya başladığını söyledi.

M'tiri, ''Küfürler devam etmesine rağmen vagondaki kimseden ses çıkmadı. Eşyalarımı toplayarak vagonun diğer bölümüne geçtim. Kalbimin kırıldığını hissettim'' dedi.

Adamın İslamifobik içerikli sözlü saldırısı karşısında korkmadığını, ancak karşılık veremediğini belirten M'tiri, ''Çünkü fiziksel olarak kısa ve zayıfım. Adam ise uzun ve iriydi. Sakinleşmek için telefonuma sarıldım ve arkadaşımı aradım. Adam halen bana ve Müslümanlara küfür etmeye devam ediyordu. Sonunda tren durdu, kendimi hemen dışarı attım'' diye konuştu.

SEN IRKÇISIN, CEHENNEMDE ÇÜRÜ


Trenden çıkınca telefonuyla adamın fotoğrafını çekmeye çalıştığını, ancak yüzünü kapatan adamın bağırmaya başladığını ifade eden M'tiri, kendisinin de ''Sen sın, cehennemde çürü'' dediğini anlattı.

M'tiri, ''Olayın korkunç yanı, metrodaki adamın bana yaptıkları değil, çevredekilerin sessizliği olduğunun farkına vardım. Herkes tek bir söz bile söylemeden bana hakaret etmesini, saldırıya uğramamı ve tehdit edilmemi seyretti. Fakat bu karanlık günde bir ışık göründü. Tren ağlayarak uzaklaşıp gittiğimde yaşlı bir Fransız kadın yaklaştı ve elimi tuttu. Bana ''ağlama canım ağlama. O hasta ve ırkçı bir adam. Sen bütün Müslüman kadınlar gibi bir kadınsın. O kıskanç biri. Güçlü ol ve ağlama' dedi. Benim yapacağım da güçlü olmaktı. Başımı dik tutacağım" ifadesini kullandı.

MÜSLÜMAN KADINLAR HEDEFTE


Fransa'da birçok başörtülü Müslüman kadın caddelerde yürürken ve toplu taşıma araçlarını kullanırken insanların tepkili bakışlarına maruz kalıyor.

Fransa İnsan Hakları İzleme Örgütü, sadece geçen Müslümanlara yönelik İslamifobi içerikli 691 saldırıyı tespit etti. Bu eylemlerinin 640'ı şahıslara yönelik.

Önceki yıllara göre Müslümanlara yönelik eylemlerde artışlar yaşandığını, bunun durumun kötüye gittiğinin işaret olduğuna dikkati çeken örgüt, saldırıların daha çok fiziksel şekilde gerçekleştiğini belirtti. Örgüt, geçen yılın 8 aylık bölümünde 27 fiziksel saldırı olayının tespit edildiğini kaydetti.

Ayrımcılık ve saldırganlığa uğrayanların yüzde 78'ini oluşturan kadınlar genel olarak saldırıların hedefinde.

kalan karakter 1000

silivri silivri

Be yaratık nerene battı bir insanın giyim kuşamı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.12.2014 11:42
halil taşkın halil taşkın

Bize medeniyet dersini bunlar mı verecek ? Çürümüş köhne düşünceleriyle mi ? Müslümanı asla sevmeyecekler bu ayet ile sabit bir açıklamadır zaten...Kafirler için Yaşasın Cehennem....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.12.2014 10:01
ADNAN ADNAN

AVRUPANIN DEMOKRATLIĞI BU KADAR..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 20.12.2014 09:17
fvz fvz

avrupanın demokrasisi roma cumhuriyeti demokrasisi gibi köleler için değil rejimin gerçek sahipleri için. bunların kaibrasyonları bu kadar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.12.2014 08:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.