X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ağca sınır dışı edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ağca sınır dışı edilecek

  • Giriş Tarihi: 29.12.2014
Ağca sınır dışı edilecek
Ağca sınır dışı edilecek

Mehmet Ali Ağca, 34 yıl önce öldürmeye teşebbüs ettiği Papa II. Jean Paul'ün mezarı başındaydı. İtalya ve Schengen vizesi almasının mümkün olmadığı belirtilen Ağca, buna rağmen Papanın kendisinin affetmesinin 31. yılında San Pietro Meydanındaydı. II. Jean Paul'ün mezarına çiçek koyduktan sonra İtalyan polisine teslim edildi.

Peki Mehmet Ali Ağca Vatikan'a ve Papanın mezarına kadar nasıl gidebildi? Polisin verdiği bilgiye göre, Ağca'nın Schengen bölgesine vizesiz nasıl girdiği hala belirsiz, ancak sahte bir pasaport değil, kendine ait bir pasaport taşımış olması yüksek ihtimal. Ağca'nın cuma günü otomobille Avusturya üzerinden İtalya'ya girdiği ve Roma'da bir gece konakladıktan sonra Vatikan'a geçtiği bilgisi var.

Ağca da yolculuğuyla ilgili İtalyan basınına konuştu. La Repubblica muhabirine telefonda bilgi veren Ağca, yolculuğunun 3 gün sürdüğünü anlattı. İddiasına göre Ağca, seyahatinin bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandı ve sonrasında yürüdü. Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştiren Ağca, Türkiye'den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının yardımını da aldı. Mehmet Ali Ağca, "Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim" ifadelerini kullandı.

Ağca, "Hapse atılma riski aldım, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi Portekiz'in Fatima kasabasına yolculuk planlıyorum" dedi. Ağca, Kasım ayının sonundaki Türkiye ziyareti sırasında Papa 1. Francis ile de görüşmek istemişti ama reddedilmişti.

Mehmet Ali Ağca, ruhani liderin mezarına çiçek bırakmasının, Vatikan üzerinde olumlu bir etki yarattığını, dolayısıyla Papa Francis ile görüşmenin de artık daha yüksek olasılıkta olduğunu düşünüyor.

Avukatı aracılığıyla açıklama yaptı

Öte yandan, Roma'da gözaltında bulunan Ağca, avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla bir açıklama yaptı ve İtalya'ya girişte yabancı servislerin yardımını almadığını, Türk pasaportuyla Avusturya üzerinden Roma'ya geçtiğini bildirdi. Ağca, açıklamasında şunları söyledi:

"İtalya'ya benim yabancı servislerin yardımıyla girdiğimi iddia ediyorlar. Böyle bir şey yok. 34 yıl önce Roma'ya nasıl girdiysem, aynı şekilde girdim. 2011 yılında almış olduğum Türk pasaportumla Avusturya'ya gittim, oradan da Roma'ya geçtim. 2006 yılında cenaze törenine izin verilmediği için katılamadım. Amacım insani duygularla Papa'ya mezarı başında dua etmek ve çiçek bırakmaktı. Gerekirse Beyaz Saray'a da Pentagon'a da girerim. Terör amaçlı gelmedim, neden beni gözaltında tutuyorlar onu da anlamadım."

Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ise açıklamasında, "Sayın Ağca'nın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bizim anladığımız vizesiz girmesi nedeniyle gözaltında. Bunun da yaptırımı ülke dışına çıkarmaktır. Mehmet Ali Ağca Türk vatandaşıdır, resmi pasaportu da mevcuttur" değerlendirmesinde bulundu.

Demirbağ, Ağca hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunmadığını savundu.