'de tasarısı reddedildi

Giriş Tarihi: 31.12.2014 01:14 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 05:56
BM'de Filistin tasarısı reddedildi

Ürdün'ün tasarısı reddedildi

TASARIDA NELER VARDI?

Ürdün'ün GK üyelerine dağıttığı yeni tasarıda İsrail'in 2017 sonuna kadar 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devletinin kurulması isteniyordu.


Türk Hava Yolları'ndan İsrail'e anlamlı gönderme - TIKLAYIN


Filistin ve Arap ülkeleri tarafından son değişiklikler yapılarak Konsey üyelerine dağıtılan tasarıda, kararın kabulünün ardından 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin'in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyordu.

Tasarıda, barış anlaşmasının ardından İsrail'in Haziran 1967'den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyordu.

Gazze'ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze'ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyordu.

Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyordu.

FİLİSİTİNLİ GRUPLAR TASARININ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ

Filistinli bazı gruplar, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak nın, taviz verildiği gerekçesiyle çekilmesi çağrısı yaptı.

Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Es-Saika örgütlerinin yayınladığı ortak yazılı açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak Filistin tasarısında, mültecilerin dönüş hakkı, İsrail hapishanelerindeki esirlerin özgürlüğü konuları başta olmak üzere Filistin halkının hakları ve değerlerinden tavizler veriliyor" denildi.

Açıklamada ayrıca "İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarından 2017 sonuna kadar çekilmesinin istendiği tasarı, ABD gözetiminde ikili müzakerelere kapı aralıyor. Bu da yeniden ABD yanlılığı ve müzakereler girdabında devam etmek anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazze'deki güvenlik biriminin eski yöneticisi olan ve 2011'de Fetih Hareketi ile ilişiği kesilen Muhammed Dahlan da söz konusu tasarının "tavizlerle" dolu olduğunu savunarak, bunu "Filistin tarihinin kara bir lekesi" olarak nitelendirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, BM'ye sunulacak tasarının hazırlanmasında Fetih Hareketi de dahil Filistinli gruplarla istişare etmediğini savunan Dahlan, şunları kaydetti:

"ABD, bu tasarının hazırlanmasına katkı sağladı. ABD tasarıya aslında karşı çıkmadı sadece İsrail'in güvenlik taleplerine cevap vermediğini belirtti ve tasarının zamanlamasını eleştirdi. BM'ye sunulan karar tasarısında Kudüs, Filistin sınırı ve mültecilerin dönüş hakkına ilişkin büyük ödünler veriliyor."

Filistin topraklarında İsrail işgalinin sona ermesi amacıyla hazırlanan BM Güvenlik Konseyi karar tasarısının, TSİ 24.00'te BM gündemine gelmesi bekleniyor.

Tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden 9'unun destek vermesi ve daimi üyeler ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere'den herhangi birisinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

ABD'den dün yapılan açıklamada tasarıya destek verilmeyeceği bildirilmişti. İngiltere de bugün tasarıya destek vermeyeceğini duyurdu ancak veto edip etmeyeceğini açıklamadı.

ARKADAŞINA GÖNDER
BM'de Filistin tasarısı reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz