X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tıpkı Dünya gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tıpkı gibi

  • Giriş Tarihi: 8.1.2015
Tıpkı Dünya gibi
Tıpkı Dünya gibi

470 ışık yılı uzakta 'ya benzeyen 8 gezegen keşfeden ABD'li bilim insanları, özellikle ikisinde yaşam koşullarının oluşabilmesi için her türlü şartın bulunduğunu açıkladı

ABD'li bilim insanları, 'ya en çok benzeyen ve insan yaşamına en uygun dizisini keşfetti. Lyra takım yıldızındaki bir yıldızın çevresinde dönen Kepler 438b ile 442b ismi verilen gezegenlerin yüzeyinde sıvı halinde su bulunabileceği belirtiliyor. ciler, bu iki gezegenle birlikte Dünya'ya benzer özellikler taşıyan 6 gezegen daha keşfettiklerini açıkladı.

GÜNEŞ İLK KEZ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ - TIKLAYIN

SUYU SIVI KALABİLİYOR

Bilim insanlarının yeni keşfettiği bu 8 gezegen, Güneş'ten daha küçük ve daha az ısı veren bir yıldızın çevresinde dönüyor. Bu gezegenlerin hiçbirinin Dünya'nın iki katından daha büyük olmadığı ve hepsinin Goldilocks Kuşağı'nda yer aldığı belirtildi. Goldilocks Kuşağı, suyun sıvı olarak kalabildiği sıcaklıktaki gezegenler için kullanılan bir terim. Dünya'ya en çok benzeyen Kepler 438b ve 442b gezegenlerinden ilki, yıldızı çevresindeki turunu 35, diğeri ise 112 günde tamamlıyor.

MARS'TA YENİ HAYAT UMUDU - TIKLAYIN

470 IŞIK YILI UZAKLIKTA

ABD Uluslal Havacılık ve Dairesi () bünyesinde faaliyet gösteren Kepler teleskobundan yapılan gözlemle keşfedilen gezegenlerin, Dünya'ya olan uzaklığı ise 470 ışık yılı. (Bir ışık yılı yaklaşık 9.5 katrilyon kilometre). Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi'nden Guillermo Torres "Bu 8 gezegenin yüzeyi, büyük bir ihtimalle, tıpkı Dünyamız gibi kayalıklarla kaplı" duyurusunda bulundu. Küçük gezegenlerin kayalık olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyen Torres, Kepler 438b'nin yüzde 70 ihtimalle dünyaya benzer bir yüzeye sahip olduğunu aktardı. Kepler 438b adlı gezegenin, Dünya'dan sadece yüzde 12 daha büyük olduğu belirtildi. Bilim insanları, önümüzdeki yıllarda devreye girecek yeni nesil teleskoplar sayesinde bu gibi gezegenler hakkında daha detaylı bilgi edinilebileceğini söylüyor.

TÜRKİYE'NİN 82'NCİ ŞEHRİ UZAYLI OLACAK - TIKLAYIN

YAŞANABİLİR KUŞAK

Son 20 yılda keşfedilen yaklaşık bin 800 gezegenden 20'sinin, yıldızlarının çevresindeki "yaşanabilir kuşak"ta döndüğü tespit edildi. Bu gezegenlerin önemli bir kısmı da çok büyük kütlelere sahip oldukları için yaşama uygun olarak görülmüyor.

kalan karakter 1000

bon_tiyo bon_tiyo

Bilim ve teknigi ile dünyada adaleti tesis edemeyenler, bilmem felanca gezegende hayat kursalar ne olur kurmasalar ne olur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 08.01.2015 10:24
samuray samuray

Mangal yakacaksiniz bende gelirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 08.01.2015 10:12
Ayhan T. Ayhan T.

470 ışık yılı uzakta yaşam olsa ne olur olmasa ne olur, gidip gelinemedikten sonra...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 08.01.2015 10:07
ERCAN ERCAN

IŞİD İ GÖNDERELİM KAFALARINA GÖRE TAKILSINLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 08.01.2015 09:44
objektif objektif

500 Yıl önce şimdi kullanıyor olduğumuz, bize çok sıradan gelen teknolojiler hayal dahi edilemezdi. Dünyada bir o kadar zaman daha yaşam söz konusu olabilirse belki de daha az:) Şu an hayal dünyamıza sığmayan; Uzay zamanda farklı tekniklerle seyahat edilebilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 08.01.2015 08:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.