X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER BRIC'in sonu geldi yeni gözde Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

BRIC'in sonu geldi yeni gözde Türkiye

  • Giriş Tarihi: 10.1.2015 13:55 Güncelleme Tarihi: 10.1.2015 14:02
BRIC'in sonu geldi yeni gözde Türkiye
BRIC'in sonu geldi yeni gözde Türkiye

Küresel ekonomide son 2 yılda yaşanan çalkantılar, bundan yaklaşık 15 yıl önce ortaya atılan BRIC ülkelerinin de sonunu getirdi.

Jeopolitik ve iç siyasi risklere rağmen ekonomisi sağlam duran Türkiye, gerileyen petrol, düşen cari açık, güçlü kamu maliyesi ile gelecek vadediyor.

"BRIC" terimini ortaya atan Goldman Sachs Başekonomisti Jim O'Neill, grubun yakın zamanda dağılacağını söyledi. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'den oluşan güçlü gelişen ülkeler grubundan, "Rusya ve Brezilya'nın çıkacağını" söyleyen O'Neill, şu görüşleri aktardı:

RUSYA VE BREZİLYA ZORDA!

"Artık bu ülkeler daha fazla aynı kategoride değerlendirilemez. Devam etseler bile bu çok uzun sürmez. Hindistan, BRIC ülkeleri arasında en dikkat çekeni. Çin ise her ne kadar ekonomisi yavaşlasa bile hâlâ etkileyici olan büyümesiyle dünyanın geride kalan ülkelerini kendine hayran bırakıyor. Ancak Rusya ve Brezilya ciddi ekonomik zorluklar yaşıyor. Bu iki ülke yakın zamanda önde gelen gelişen ülkeler grubundan çıkabilir" dedi.

Brezilya ekonomisinin bu yıl sadece yüzde 1 büyümesi, Rusya'nın ise yüzde 1.8 daralması bekleniyor. O'Neill, Çin ekonomisinin büyüme hızıyla ABD'yi ikiye katlayacağına, Hindistan'ın büyümesinin ise İngiltere'yi ikiye katlayacağına işaret etti.

TÜRKİYE ÖN PLANA ÇIKIYOR

O'Neill, geçen yıl "MINT" ülkeleri adıyla gelecek vadeden ülkeler olarak Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye'yi göstermişti. Bu öngörü Türkiye için geçerli oldu. Bölgesel jeopolitik gerilimler ve iç siyasi risklere rağmen ekonomisi sağlam duran Türkiye, gerileyen petrol ve düşen cari açığı ile yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.

Son birkaç hafta borsanın 90 bin puana doğru emin adımlarla ilerlemesi ve faizlerin 9 sınırından 7.5'e kadar gerilemesi, yabancıların Türkiye'ye güvendiğini gösteriyor. MINT ülkelerinin "daha zinde, daha genç" olduğuna işaret eden O'Neill; "bu ülkelerde önümüzdeki 20 yıl boyunca çalışma çağındaki insan sayısının artacak olmasını" en büyük avantaj olarak görüyor.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜ, GENÇ VE ZİNDE NÜFUSU


Enerjide net ithalatçı olması sebebiyle petrol fiyatlarının düşüşünden olumlu etkilenen Türkiye'nin asıl öne çıkan gücü, genç nüfusu...

Türkiye'nin "zinde ve genç" olduğunu dikkate alan yatırımcılar, bu unsurun ülkenin gelişmesinde büyük avantaj sağlayacağını vurguluyor.

kalan karakter 1000

mete mete

AB sınırlarındaki ülkeler ABye sırtını dönse.. özellikle bağladıkları Türkiye ve bağlamaya çalıştıkları Ukrayna AB çok büyük sornlarla kaşılaşır ve yazıflar. Sorun Rusyayı napacaz.? Çin desen dupu Türkistanda sorunlu. AB herne konuda olursa olsun bize TEHLİKE saçan grup, 30 başlı ( üyeli) ejderha gibi her birinin ülkemize tarihi hınçları var..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 11.01.2015 01:43
mete mete

genç nüfus? hem işsiz hem de googldan Türkiye uzay görüntüsüne bakınca ülkem çırılçıplak, ovaları, tepeleri dağları -çok az oranda- ağaçlı yeşil. Durmayın yeşillendirin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 11.01.2015 01:38
Derman Derman

Putin oldukça zeki bir adam. Batı dediğimiz emperyal ve kapital ülkelerin Rusya'nın genişleme planına verdiği karşılığı bertaraf edecek kadar zeki bir insan. Ellerinde iyi bir ekonomide mevcut. Yanlış bir algı var, adamlar zarar etmiyorlar, ellerindeki çok büyük kardan zarar ediyorlar. Senelik 400-500 milyar $ petrol-doğalgaz gelirlerinin 300 milyar $ civarına düşmesi söz konusu hepsi o(rakamlar dğeişiklik arz edebilir ancak üç aşağı beş yukarı doğrudur). Sanki ekonomileri iflas etmiş gibi lanse etmek ancak çocuk zekasına has olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.01.2015 00:42
tugay tugay

genc nüfusu anladik ama zinde mi orasi mechul :-)
ayrica ne yapar, ne eder bu nüfus? insaatlarda hamallik yapmiyordur insallah... nüfus bol ama nüfusu calistiracak, üretecek isyeri ne durumda?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 10.01.2015 19:37
trk252 trk252

Fazla avunmayın, BRIC ülkeleri 1 yıl sonra eski hallerine dönerler, Batı'nın derdi Rusya'yı dize getirmek o kadar. Avrasya birliği Batının çok canını sıkmaya başlıyacak, daha henüz Rusya atacağı adımların çoğunu atmadı bile.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır9
cevapla 10.01.2015 14:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.