X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Market zanlısı: IŞİD'e bağlıyım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Market zanlısı: 'e bağlıyım

  • Giriş Tarihi: 11.1.2015 14:30 Güncelleme Tarihi: 11.1.2015 17:32
Market zanlısı: IŞİD'e bağlıyım
Market zanlısı: IŞİD'e bağlıyım

'te marketindeki rehine eylemini düzenleyen ve operasyonda öldürülen Amedy Coulibaly’nin ’e bağlılığını açıkladığı video ortaya çıktı.

süpermarketinde rehin aldığı dört kişiyle birlikte ölen Amedy Coulibaly'nin Irak Şam İslam Devleti'ne () bağlılığını açıkladığı bir video çektiği ortaya çıktı. Videoda " saldırısını yapan kardeşlerle bağlantılı mısın?" sorusuna cevap veren Coulibaly, bazen birlikte, bazen de ayrı iş yaptıklarını ve Kouachi kardeşlere maddi yardımda bulunduğunu söylüyor. Coulibaly, Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıyı meşru bulduğunu da belirtiyor.

Kameraya konuşan Coulibaly'nin bu videoyu kadın polisi öldürdükten sonra çektiği anlaşılıyor. Ancak bugün ortaya çıkan videonun kurgusu Coulibaly'nin öldürülmesinden sonra yapılmış. Zira video süpermarket eyleminin de videolarını içeriyor.

Amedy Coulibaly, 8 Ocak'ta bir kadın polisi öldürmüş, ertesi gün de 'te Yahudi marketindeki 20 kişiyi rehin almıştı. Operasyon yapan polis, Coulibaly ile birlikte 4 rehinenin cesedini bulmuştu.

ÖLMEDEN ÖNCE KONUŞTULAR

Paris'te iki ayrı operasyonda öldürülen 3 saldırgan, operasyon öncesi bir televizyon kanalına konuşmuştu. Marketteki saldırgan, eylemini Charlie Hebdo zanlılarıyla 'bağlantılı' bir şekilde yaptığını ve IŞİD'e bağlı olduğunu söylemişti.

Charlie Hebdo'ya saldırıp 12 kişiyi öldürdükten sonra kuşatılarak öldürülen kardeşlerden Şerif Kouachi, Yemen El Kaide'sinin kendisini gönderdiğini ve finanse ettiğini belirtmişti.

Amedy Coulibaly'nin ismi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırının zanlısı Şerif Kouachi ile birlikte 2010 yılındaki bir hapishane firarı soruşturmasında geçti.

İki ismin 1995'te Paris'teki bir metro istasyonunda 30 kişinin yaralanmasına neden olan Cezayirli Smain Ait Ali Belkacem'i hapishaneden kaçırmaya çalıştığı iddia edildi. Coulibaly ve Kouachi başarısız girişimi planlayan Cemal Beghal'in yanında görüldü. Coulibaly davadan dolayı hüküm giydi. Kouachi ise ceza almadı. (Al Jazeera)