X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hüsnü Mübarek tahliye mi oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

tahliye mi oluyor?

  • Giriş Tarihi: 13.1.2015 11:39 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 15:51
Hüsnü Mübarek tahliye mi oluyor?

Zimmetine para geçirmekten üç yıl hapis cezasına çarptırılan eski Devlet Başkanı 'e yeniden yargılama yolu açıldı.

Mübarek Mayıs ayında başkanlık köşklerine tahsis edilmiş fondan 174 bin dolara el koyması suçundan 3 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası almıştı.

Bu dava Mübarek'in ceza aldığı tek dava özelliğini taşıyordu. Yeniden yargılama kararıyla beraber Mübarek'in bu davadan da ceza almadan kurtulma ihtimali doğmuş oldu.

'da devrimle iktidardan uzaklaştırılan ve darbenin ardından hakkında verilmiş müebbet hapis kararı bozulduktan sonra yeniden yargılanan , açılan hiçbir davadan ceza almamıştı.

BERAAT KARARLARI

Mahkeme, Hüsnü Mübarek hakkında 'İsrail'e doğalgaz satışı ihalesinde rant sağlamak' ve dolayısıyla 'yolsuzluk yapmak' suçlamasıyla açılan davada beraat kararı vermiş, söz konusu paranın satımı gerçekleştiren şirketten faiziyle birlikte tahsil edileceğini ve dolayısıyla ortada bir rantın olmadığını belirtmişti.

Mahkeme, Mübarek ailesine 'haksız kazanç sağlama ve rüşvet' suçlamasıyla açılan davada ise zaman aşımından dolayı davanın düşürülmesine ve dolayısıyla Mübarek'in beraatine karar vermişti.

Mahkeme, Mübarek hakkında son olarak, 2011'deki gerçekleşen ayaklanmalarda 'protestocuları öldürmek' suçlamasıyla açılan davada ise yetkisizlik kararı vermişti. Mahkeme bu suçlamadan dolayı Mübarek'e dava açılamayacağına kanaat getirdi. (Al Jazeera)