X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yüzde 1 giderek zenginleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yüzde 1 giderek zenginleşiyor

  • Giriş Tarihi: 19.1.2015 14:10
Yüzde 1 giderek zenginleşiyor
Yüzde 1 giderek zenginleşiyor

yardım kuruluşu Oxfam'ın son raporu çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Rapora göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesimindeki servet, tüm dünyanın geri kalanındaki serveti aşmak üzere.

yardım kuruluşu Oxfam'ın 'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi açıkladığı rapor çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Oxfam'ın raporuna göre, 2016'da dünya nüfusunun yüzde 1'lik en zengin kesiminin sahip olduğu malvarlığı, dünyadaki tüm servetin yüzde 50'sini aşacak.

2009'dan bu yana dünyanın en zengin kesiminin sahip olduğu servet yüzde 44'ten yüzde 48'e yükselmiş oluyor. Geriye kalan yüzde 52'lik zenginliğin neredeyse tamamına ise dünyanın en zengin yüzde 20'si sahip bulunuyor.

85 KİŞİ 3.5 MİLYAR KİŞİDEN DAHA ZENGİN

Yüzde 1'in içerisinde yer alan 80 kişinin toplam malvarlığı geçen yıl 1 trilyon 900 milyar dolar olarak hesaplandı. Sadece 85 kişinin mal varlığı ise, dünyada yaşayan 3.5 milyar insandan daha fazla servete sahip bulunuyor.

Yüzde 1'in içerisinde kişi başına düşen yıllık gelir de 2.7 milyon dolar olarak hesaplandı.

Bu da dünya nüfusunun yüzde 80'inin dünyadaki toplam zenginliğin sadece yüzde 5.5'ine sahip olduğu anlamına geliyor.

EN FAKİRLER DAHA FAKİRLEŞTİ

Küresel gelir eşitsizliğinin giderek arttığı uyarısında bulunan Oxfam, son 4 yıl içerisinde en fakir yüzde 50'nin gelirinin 700 milyar dolar gerilediğini belirtti.

EŞİTSİZLİĞE KARŞI ÖNERİLER

Oxfam raporunda çözüm önerileri de sunuyor. Raporda vergi kaçakçılığıyla küresel mücadele, ekonomik eşitsizliklerin yok edilmesi için de 2030 yılına kadar eylem programı oluşturulması öneriliyor.

Oxfam asgari ücretten "uygun ücrete" geçilmesini, adil vergilendirme sisteminin uygulanmasını ve kamu hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi gibi önlemlerin hayata geçirilebileceğine işaret ediyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.