X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ABD'de 'paralel yapı' okuluna büyük şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ABD'de 'paralel yapı' okuluna büyük şok

  • Giriş Tarihi: 24.1.2015 13:09 Güncelleme Tarihi: 24.1.2015 13:27
ABD'de 'paralel yapı' okuluna büyük şok
ABD'de 'paralel yapı' okuluna büyük şok

ABD Ohio'da "charter school" olarak bilinen okullardaki teftiş "paralel yapı" ile bağlantılı bir lisedeki usulsüzlükleri ortaya çıkardı. Ohio Eyaleti Başdenetçisi Dave Yost, "Okulda bulduklarım karşısında dilim tutuldu" dedi.

ABD'nin Ohio eyaletinde 30 okulda yapılan teftiş sonucunda 16 okulda devletten haksız kazanç sağlamaya yönelik usulsüzlük yapıldığı, paralel yapı ile bağlantılı bir lisede de yetkililere verilen rakamdan daha az sayıda öğrenci bulunduğu ortaya çıktı.

Ohio Eyaleti Başdenetçisi Dave Yost'un eyalette eğitim veren "charter school" olarak bilinen sözleşmeli okullarla ilgili açıkladığı rapora göre, ekim ayında yapılan bir teftiş sırasında "Horizon Science Academy Dayton High School" adlı lisede Eyalet Eğitim Müdürlüğü'ne daha önce bildirilen sayıya göre 36 öğrencinin eksik olduğu tespit edildi.

İŞTE PARALEL YAPI'NIN 7 KATLI ŞER PİRAMİDİ

Dayton şehrindeki okul yetkililerinin eğitim dönemi başında Ohio Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdiği kayıtlı öğrenci sayısı 342 iken, eyalet müfettişlerinin 1 Ekim 2014'te yaptığı teftişte okulda 306 öğrenci bulunduğu belirtildi.Eyalet genelinde yapılan denetlemelerde özellikle "charter" okullarda beyan edilen rakamlar konusunda çelişkiler bulunduğunu ortaya koyan ve raporunda yer alan okullar için inceleme yapılması çağrısında bulunan Başdenetçi Dave Yost, "Vergi mükellefleri olarak bu rakamlara güvenemezsek neye güvenebiliriz?" diye konuştu.

"BULDUKLARIM KARŞISINDA DİLİM TUTULDU"

Ohio'da "charter school" olarak bilinen sözleşmeli okulların öğrenci başına eyaletten yılda 5 bin 500 dolar para aldığı, bu rakamın gıda, ulaşım ücretleri ve bilimsel araştırma kapsamında alınan paylarla birlikte öğrenci başına 9 bin dolara kadar yükseldiği öğrenildi.

Yost, yaptığı açıklamada, 1 Ekim günü eyalet genelinde 30 sözleşmeli okula 30 denetçi gönderildiğini, yapılan sayımlarda 30 okuldan 16'sında öğrenci sayılarıyla ilgili sorun bulunduğunu ifade etti."Bulduklarım karşısında dilim tutuldu" diyen Yost, aralarında "Horizon Science Academy Dayton" adlı lisenin de bulunduğu 16 okuldaki sorunla ilgili Ohio Egitim Müdürlüğü'nün ileri düzeyde inceleme yapması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ohio Eğitim Müdürlüğü Sözcüsü John Charlton, "Ohio'daki charter okullarla ilgili sorunlar yeni değil. Bu detaylı rapor için başmüfettişe teşekkür ediyoruz. Önerilerini ciddi şekilde inceleyeceğiz" diye konuştu.

"DAHA ÖNCE SORUŞTURMA AÇILMIŞTI" -

Ohio Eğitim Müdürlüğü, ''paralel yapı'' ile bağlantılı "Horizon Science Academy Dayton" adlı liseye geçen yaz da çeşitli suçlamalardan dolayı soruşturma açmıştı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, okulun dört eski öğretmeninin eyalet okul komisyonuna temmuz ayında yaptığı bir şikayette, okulda "not usulsüzlüğü ve öğrenciler arasında cinsel ilişki" vakalarını bildirmelerinin ardından açılan soruşturma halen devam ediyor.

Öğretmenler, "okulda eyalet adına yapılan sınavlarda kopya çekildiğini, yetersiz eğitmenlerin çalıştırıldığını ve okul içinde öğrenciler arasında yaşanan cinsel ilişki vakalarının velilere bildirilmediği" suçlamasında bulunmuştu.

FBI TARAFINDAN SORUŞTURULUYOR

"Horizon Science Academy Dayton High School", ayrıca haziran ayında federal düzeydeki bir teknoloji fonlama programında usulsüzlük yaptığı şüphesiyle FBI tarafından da soruşturmaya maruz kalmıştı.

Okul ve kütüphanelerin indirimli fiyatlarla bilgisayar ve internet erişimi almasına imkan veren "e-rate" programıyla ilgili usulsüzlük yaptığından şüphelenilen okula FBI ajanları baskın düzenlemişti.

Aramada elde edilen kanıtlarla açılan federal soruşturmanın sonuçları henüz açıklanmadı.

OKULLARDAN AMERİKALILAR VE TÜRKLER DE RAHATSIZb

Ohio eyaletinde eğitim konularına yoğunlaşan "Progress Ohio" adlı sivil toplum örgütünün başkanı Sandy Theis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula yönelik soruşturmaların halen sonuçlanmamasını eleştirerek, soruşturmaların bir an önce tamamlanmasını istedi.

Paralel yapı ile bağlantılı okulların Türkiye'den getirdiği "bilgisi yetersiz ve İngilizcesi sınırlı" öğretmenlere iş vermesinden yakınan Theis, bu okullardaki eğitim düzeyinin yetersizliğiyle ilgili giderek daha fazla kanıtın ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Eski Ohio Okul Yönetim Kurulu üyesi ve Dayton Eğitim Kurulu Başkanı Jeffrey J. Mims de daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, paralel yapı okullarının verdiği eğitimle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Ohio'da çok sayıda sözleşmeli okulun bulunduğu Dayton kentindeki Dayton Halk Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Adil Baguirov da paralel yapıyla bağlantılı okullara yönelik soruşturmanın Türkiye'nin imajını ve kendi okullarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Baguirov, "Horizon okulları sadece Türklerin değil, aynı zamanda Müslümanların da ismini karalıyor" diye konuştu.

kalan karakter 1000

Joe Schmo Joe Schmo

Soz konusu olayi biraz arastirdim. 30 okuldan 16 sinda eksik ogrenciye rastlanmis ve bunlardan en kotu durumda olanlar (yukaridaki Dayton ve Urban Scholars gibi) bu gurupla baglantili degil. Aslinda yolsuzluk yok. Charter lara verilen para soyle hesaplaniyor (eyalete gore farkliliklar olabilir) okul baslarken ogrenci kayit sayisi bildiriliyor ve duzenli olarak update ediliyor; genelde 2/3 ayda bir. Ikinci kayit azsa verilen para ona gore azaltiliyor. Yani aslinda fazla para verilmisse bir sonraki sayimda para dusuyor. Bu da gunluk hesaplaniyor. Bu haber bence iyi niyetli degil ya da ben paralelmiyim neyim :-}

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır7
cevapla 24.01.2015 20:24
Ümit Aydın Ümit Aydın

Abbas busefer yolcu galiba :) ABD de artık ipi çektiğine göre Anlaşılan iş kötüye doğru gidiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 24.01.2015 16:43
DERSHANE DERSHANE

Gittiğim dershanelerinde çok şaşırdığım bir durum yaşamıştım. KPSS için gitmiştim 3 dersin hocası yetersizdi ve bize anket yapmışlardı hocaların verimliliği ile ilgili sınıfta kimle konuştuysam hemen hemen aynı fikirde olduğumuz halde hiçbir önlem almamışlardı. Bir hoca hepten yetersizdi. Yukarıdaki yazıyı okuyunca yeniden o günleri yaşar gibi oldum. Yani paramızla resmen rezil olmuştuk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır5
cevapla 24.01.2015 14:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.