X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cumhurbaşkanı Erdoğan müezzin oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan müezzin oldu

  • Giriş Tarihi: 25.1.2015 15:53 Güncelleme Tarihi: 25.1.2015 17:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan müezzin oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan müezzin oldu

Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında Somali'nin başkenti Mogadişu'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada 200 yataklı tam teşekküllü Türkiye Hastanesi'nin açılışını yaptı

Erdoğan aynı zamanda annesi Tenzile Hanım'ın adını taşıyan ve TOKİ tarafından inşa edilen caminin de açılışını yapıp, kılınan öğlen namazında cemaate müezzinlik yaptı. Birçok açılış gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye tarafından yaptırılan caminin açılışının ardından cemaate müezzinlik yaptı.

için Mogadişu Havalimanı'nda resmi karşılama töreni düzenlendi. Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un tören alanında yerlerini almalarının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı. Daha sonra açılışın yapılacağı yeni terminal binasına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasına "Mogadişu Havalimanı'nın bu muhteşem terminal binasının açılışında sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diyerek başladı. Terminal binasının, birçok sıkıntı çekmiş Somali halkına hayırlar getirmesini temenni eden Erdoğan, binanın yapımını üstlenen Kozuva Şirketler Grubu'na da teşekkürlerini iletti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte çeşitli açılış ve ziyaretler için Somali'ye geldi. Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Adel Abdulle ile birlikte uluslararası havalimanının açılışını gerçekleştirdi. (Okan Özer - Anadolu Ajansı)


Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de
"Somali halkı, bu yardımı asla unutmayacak"


Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da bugünün Somali'nin gelişimi ve tarihi için çok önemli bir gün olduğunu söyledi. Somali halkının mutluluğunu dile getiren Mahmud, desteklerinden ötürü Somali'nin Türkiye'ye teşekkür borcu olduğunu belirtti. Geçmişteki Mogadişu ile bugünkü Mogadişu arasında büyük fark olduğunu vurgulayan Mahmud, "Bu farkı siz ve Türk devletinin yaptığı değişiklikler sayesinde buradan görebilirsiniz. Somali halkı da bu yardımı asla unutmayacaktır. Bu terminal, Somali halkına büyük bir değişiklik getirdi" diye konuştu.

Mahmud, başka altyapı yatırımlarının da sürdüğünü, her yerde değişiklikler yapıldığını kaydederek, Erdoğan'a ve heyetine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye takdim edildi.

Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da eşlik etti.

Erdoğan hastane açılışı yaptı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Abdulle ile Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışını gerçekleştirdi. TİKA tarafından başkent Mogadişu'da yaptırılan 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. İki ülke arasında, hastanenin ortaklaşa işletilmesi için imzalanan protokole göre, Sağlık Bakanlığı 5 yıl boyunca uzman personel ve finansal destek verecek.

Geçen yıl eylül ayından beri hasta kabul edilen hastanede, kasımda da ameliyatlar başladı ve yataklı tedavi servisi hizmete açıldı. Hastane, 5 yıl süreyle iki ülke tarafından müştereken işletilecek ve süre sonunda Somali'ye bedelsiz devredilecek. Beş yıllık süreçte, bölgede tedavisi mümkün olmayan hastaların tedavileri yerinde yapılacak, Somali'de üçüncü basamak modern hastane işletme modeli oluşturulacak, ülke halkına sürdürülebilir, güvenli ve kaliteli sağlık hizmeti sunulacak, sağlık sistemine yetişmiş insan gücü kazandırılacak.
Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Adel Abdulle ile birlikte Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, açılış töreninin ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte hastaları ziyaret ederek çocuklara hediyeler verdi. (Kayhan Özer - Anadolu Ajansı)

Bütçesi, 135 milyon 734 bin 468 dolar


Hastanenin işletme dönemi sürecinde tahmini bütçesi, 135 milyon 734 bin 468 dolar olarak belirlendi. Türkiye, 5 yıllık dönemde 85 milyon 650 bin 145 dolar katkıda bulunacak, Somali hükümeti katkı yapmayacak. Hastanenin yönetici personeli 6 ay ve 1 yıllık, tabip ve diğer sağlık personeli ise 3 aylık periyotlar halinde görevlendirilecek.

Hastane halen hastane yöneticisi, başhekim, idari ve mali işler müdürü, sağlık bakım hizmetleri müdürü ve finans müdürü dahil toplam 52 Türk personel ve 91 yerel personel ile hizmet veriyor. Güvenlik hizmeti ise 40 yerel ve 5 Türk personelle sağlanıyor. Hastane, 13 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olmasının yanı sıra 12 yoğun bakım, 14 yenidoğan yoğun bakım yatağı, 20 kuvöz, 4 ameliyathane, 1 doğum odası, radyoloji ve laboratuvar ünitelerini barındırıyor.

Müezzinleri Erdoğan oldu

Erdoğan hastanenin ardından TOKİ tarafından Somali'de inşaa edilen ve annesi Tenzile Erdoğan'ın adının verildiği caminin de açılışını da yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra kılınan öğlen namazında cemaate müezzinlik yaptı. Aynı 2 bin 300 kişinin namaz kılabileceği Tenzile Erdoğan Camii'nde derslikler ve sosyal eğitim alanları da yer alıyor.

kalan karakter 1000

taylan taylan

Kimileri iskoç eteği giymeyi medeniyet zanneder ecdadını unutur, kimileri de ecdadının sancağına sımsıkı sarılır mazluma elini uzatır

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 26.01.2015 01:24
raytes.com raytes.com

ben o hastanenin yapımında bızzat emek verdim..caminin yapılışınada bizzat şahidim..cumhurbaşkanımızı takdir ediyorum..icraatlarından dolayı ..lakin o cami halktan toplanan yardımlarla yapıldı..onun için cumhurbaşkanımızın annesinin isminin verilmesine sıcak bakmıyorum..cumhurbaşkanımız hali vakti yerinde bir insan eğer annesi için bir cami yaptırıp ismini verebilirdi..hak var mizan var..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır11
cevapla 25.01.2015 23:01
shad shad

Sevgili raytes.com izlenimlerinde ve gördüklerinde haklısın. Ama hiç bir şey göründüğü gibi değildir. İllaki yardımlar toplanmıştır, ama o yardımlar o caminin ne kadarını karşılamıştır. Ben Adana'daki büyük caminin yıllarca yardım toplandığına şahidim, sonra ne oldu sabancı el attı bir yıl içinde tamamlandı onun adı verildi. Her kim cami için bir tuğla koyarsa Allah ondan razı olsun.
Nice yardımsever Allah dostları vardır, yaptıklarını bilmeyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.01.2015 23:33
somali huso somali huso

Allahim Turk milleti yucelt. Turkiye somali sizinle gurur duyuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır1
cevapla 25.01.2015 20:50
FABRİKATÖR FABRİKATÖR

Aslında bütün dünya'daki tüm insanlar konfederasyon kastamonuludurlar ve insanda vucut sıcaklığı,ısısı ve ateşi 37 derecedir

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 25.01.2015 23:24
alp er tunga alp er tunga

ALLAH RAZI OLSUN AFRİKA DAKİ KARDEŞLERİMİZE EL UZATANLARDAN SOMALİDE CİBUTİDE SOMALİLANDDA MÜSLÜMAN ZENCİ KARDEŞLERİMİZ OSMANLI HAYRANI VE 300 200 SENEDİR BİZ BEKLEMEKTEYDİLER VE BU RECEP TAYYİP ERDOĞAN SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır2
cevapla 25.01.2015 19:43
silivri silivri

ALLAH uzun ömürler versinde hayır hasanetlere devam et sömürgeciler acaba ne düşünüyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır1
cevapla 25.01.2015 19:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.