X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkel'den Yunanistan yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Merkel'den Yunanistan yorumu

  • Giriş Tarihi: 31.1.2015 20:20 Güncelleme Tarihi: 31.1.2015 20:20
Merkel'den Yunanistan yorumu
Merkel'den Yunanistan yorumu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın kendilerine nasıl bir plan sunacağını bekleyeceklerini söyledi. Merkel, "Bundan başka borçlarının silinmesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Merkel, Hamburger Abendblatt gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın, Yunanistan ve ekonomik krizde olan diğer ülkelerle reform ve tasarruf çabaları gösterdikleri sürece dayanışma içinde olmayı sürdüreceğini belirtti.

"Biz, Almanya ve Avrupalı partnerler, yeni Yunan hükümetinin nasıl bir taslakla geleceğini bekleyeceğiz" ifadesine yer veren Merkel, Yunanistan'ın borçlarının silinip silinmeyeceği yönündeki bir soruya karşılık da özel kredi kuruluşlarının daha önce alacaklarından gönüllü bir şekilde feragat ettiklerini, bazı bankaların da borçların bir kısmını sildiğini hatırlattı.

Merkel, "Bundan başka borçlarının silinmesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras'ı diğer Avrupalı mevkidaşlarında olduğu gibi tebrik ettiğini, güç ve başarı dilediğini belirten Merkel, '"Politikamızın hedefi Yunanistan'ın sürekli bir şekilde Avro topluluğunun içinde kalması oldu ve olacaktır. Bunun için Yunanistan ve Avrupalı partnerler katkı sağlıyor" değerlendirmesini yaptı.

AB Komiseri Günter Oettinger de Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Hessen eyaletinin Künzell kentinde düzenlediği toplantıda, Yunanistan'daki yeni hükümetin tutumunu eleştirdi.

Oettinger, Yunanistan'ın taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Bir hükümetin pervasız ve küstah bir şekilde çıkış yaptığı için ona Brüksel tarafından iyi davranılmaz" ifadesini kullandı.

AB kurumlarına meydan okunmasının AB'nin tarihinde bir ilk olduğunu kaydeden Oettinger, Aleksis Çipras hükümetinin söylemleriyle nefret ve umutsuzluğu körüklediğini savundu.

Oettinger, Çipras'ın Rusya'ya dostane sinyaller göndermesi, aynı zamanda Berlin ve Brüksel'e nefret dolu sözler söylemesinin kayda değer olduğunu bildirdi.

Öte yandan Spiegel dergisine açıklama yapan Yunanistan Ekonomi, Denizcilik, Altyapı ve Turizm Bakanlığı Yorgo Stathakis de Yunanistan'daki sorunların Avrupa'da çözülmesi gerektiğini her zaman söylediklerini ifade etti.

Stathakis, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nin üyesi olarak kalıp kalmayacağı yönündeki soruya, "Kesinlikle evet" yanıtını verdi.

Yeni Yunan hükümetinin ilk adımının ülkedeki "insani krize" cevap vermeye çalışmak olduğunu ifade eden Stathakis, adım adım sosyal yapıyı düzelteceklerini ve ekonomiyi güçlendireceklerini anlattı.

İhtiyaç duydukları para konusunda Avrupa Birliği, Avrupa merkez bankası ve Uluslararası Para Fonundan oluşan Troyka ile değil, Avrupa'daki devlet ve hükümet başkanlarıyla müzakerelerde bulunacaklarını aktaran Stathakis, Yunanistan'ın kamu borçlarını kontrol altına almak için uygulanabilir çözümlere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

BiYLE BiYLE

MERKEL DENILEN AJAN COK TEHLIKLIDIR BUNU IYI ANALIZE ETMEK LAZIM BUNLAR KIMSEYI AF ETMEZLER KONU CIKAR OLURSA.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 31.01.2015 23:25
süper türkiye süper türkiye

ben hiç bir zaman türkiye yi yarım asırdır kapısında bekleten avrupa ya acımam.çünkü ben de avrupada büyüdüm.türkiyemize karşı bu iki yüzlük tarihe geçmelidir.iflas etmiş bir avrupa taraftarıyım.çünkü avrupanın yiyicisi çok.eski avrupa bitti.frau merkel in işi zor.milyonlarca alman şu anda başka ülkelerde çalışıyor.isviçre,avusturya,fransa,belçika,danimarka.türkiye 2023 hedefinde avrupadan daha iyi ekonomik şartlar oluşmalıdır.kısır politikalara son verip ekonomi ile ilgilenilmelidir.avrupa nın sermayesi ve sanayisi beyni çekilmelidir.ortadoğu,orta asya ve rusyanın sermayesi çekilmelidir.libya enerji sermayesi türkiyede olmalıdır.güvenilir bir banka oluşmalı.istanbul finans şehri olmalı.başka bir isimde merkez bankası daha kurulabilir.bu da dünyanın sermayesinin toplandığı banka olmalıdır.bu ülkede başkan ve başbakan çok şarttır.meclis küçülmeli,vergiler toplanmalıdır.suriye den gelenler için ziraat,tarım da çalışabilir.artık türkiye 2015 den itibaren trilyon dolarlık bir ekonomi olmal

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 31.01.2015 22:07
Hattabinoglu Hattabinoglu

Bir atasözümüz var!''İt iti ısırmaz.'' Bunlar bir birlerini asla kayırmadan yaşayamazlar.AB denilen çöplüğe inşaallah bizde girmeyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.01.2015 20:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.