X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsrail'de Netanyahu skandalı büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İsrail'de Netanyahu skandalı büyüyor

  • Giriş Tarihi: 2.2.2015 07:41 Güncelleme Tarihi: 2.2.2015 10:57
İsrail'de Netanyahu skandalı büyüyor
İsrail'de Netanyahu skandalı büyüyor

İsrail’de Başbakan Benjamin Netanyahu’nun eşi Sara’nın, başbakanlık konutunda kullanılan şişelerin depozitolarını ‘harçlık’ yapmasıyla ilgili skandal büyüyor.

Son olarak Devlet Denetleme Kurulu üyesi Joseph Şapira, Başbakanlık harcamalarıyla ilgili hazırladığı raporu yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Kurulun Başsavcı Yehuda Weinstein'e teslim ettiği raporda, başbakanlık konutu için yapılan lüks harcamalar ve devlet fonlarının uygunsuz kullanımına dair ayrıntılar yer alıyor.

AVUKATI ERTELETTİ

İsrail basınında çıkan haberlere göre raporda, başbakanlık konutu için alınan çiçek ve kokulu mumlara ödenen yüksek rakamlardan ve 'yüklü' catering faturalarından bahsediliyor. Şapira, yerel basında raporun 17 Mart'taki seçimlerden sonra açıklanması için Netanyahu'nun avukatı David Şimron'un Başsavcı Weinstein'ı ikna ettiğine dair haberlerin çıkmasının ardından raporu en kısa zamanda açıklayacaklarını belirtti.

Netanyahu'nun 2013'te de başbakanlık konutuna alınan dondurmalara 10 bin Şekel (6 bin 200 TL) harcadığı ortaya çıkmıştı.

HERGÜN BİR ŞİŞE ŞARAP

Devlet Denetleme Kurulu'nun raporuna göre son 2 yılda başbakanlık konutuna 25 bin 450 dolarlık alkollü içecek alındı. Netanyahu ailesinin son 4 yılda 80 binin üzerinde cam şişenin depozitosunu aldığı iddia edilirken rapordaki verilere göre başbakanlık konutuna son 2 yılda her gün en az bir şişe şarap alındı.

İsrail muhalefeti Başbakan Netanyahu'nun her ay alkollü içeceklere, asgari ücrete yakın bir meblağ (4 bin 200 Şekel / 2 bin 600 TL) ödemesine tepki gösterdi.